Місця сили

ОСТРІВ БУЯН

Якщо ми відкриємо будь яку книгу з народної медицини, або поглибимося у вивчення етнографічних переказів: казок та легенд давньослов’янського періоду, то майже на кожній сторінці побачимо згадку про острів Буян.

Що з це за такий цікавий острів?

ОСТРІВ БУЯН

Більшість джерел розповідає про Буян як острів містичний. Який приховано Вищими Силами в морі або океані, й побачити який дано тільки тим, кому це подароване Вищими Силами. На острові росте величезний дуб, у коренів якого сховане підземне печерне місто, а у тому місті зберігається камінь-алатир. Він змальовується як сяюча золотим сяйвом бурштинова сфера. У цій сфері розміщені усі знання світу. Хто володітиме сферою – житиме вічно.

Структура замовлянь у народній медицини має приблизно таку схему: «На морі-океані стоїть острів Буян. На острові Буяні росте дуб. Не хворіє, вічно росте, стоїть як залізний. Хай же (ім’я) буде сильним і міцним, як цій дуб. У тисячі разів. Амінь».

У ХХ столітті журналісти брали інтерв’ю з рибалками у Прибалтиці й ті їм розповіли цікаві речі. Наприклад про те, що бурштин – це морській ладан. Він може горіти й виділяти приємні пахощі. Тому рибалки кладуть бурштин до ікон. Що колись підводним світом Балтійського моря керувала Королева Балтики, а на дні моря є її палац, побудований з бурштину. Та й легендарний алатир-камінь це бурштин.

Далі рибалки розповіли про острів Буян. До нього можна дістатися у в наші дні. Для того треба запалити бурштин як ладан й попросити Вищі Сили привести до острову Буян. Далі на човні треба плисти до острову Грумант та взяти з нього камінець. Тільки камінець з Груманта приведе човен до Буяну.

Рибалки навіть розповіли, що у старі часи дід одного з них дістався Буяну саме у такий спосіб. Вже на острові він витримав дванадцять спокус. Першою було гарчання невидимого лева, якого треба було не злякатися. Друге – гілка дуба впала на стежку та перетворилася на змію, від якої потрібно було відбитися. Після успішного протистояння дід переміг змію та вона знов піднялася на дерево та стала гілкою… й так ще десять спокус. Коли всі спокуси були переборені, дід побачив залізні двері, які вели у підземелля. Двері відчинилися й він побачив велику печеру, у якій стояли стільці та стіл. На столі, у чаші з дорогоцінного каміння, лежала та світилася бурштинова сфера. Він подивився в неї та побачив вглибині багато написів незнайомими мовами. Дід зрозумів, що ця сфера може дати могутність, знання та вічне життя. Хотілося. Але він зрозумів, що не витримає такої кількості знань та таку велику силу, та вирішив не забирати сферу. Тоді перед ним з’явилася дуже красива жінка, яка світилася. Вона представилася діду як фея острову й сказала, що він зробив правильний вибір. За що, після повернення з острову Буян додому його чекають дуже добрі події у житті. По повернення так й сталося.

Етнографи відразу помітили у цій розповіді рибалок схожість з 12 подвигами Геракла. Перші ж дві спокуси дуже нагадують німейського лева та лернейську гідру. А езотерики вже давно мають думку, що у 12 подвигах Гераклу, так само, як й у 12 подвигах Рами закодована якась космічна таємниця, відома старим світам, а сьогодні втрачена. А у дубі вбачають символ світового дерева, яке об’єднує світи.

Чи дійсно існує загадковий острів Буян? Й чи є в нього реальний історичний прототип? Є.

Топонім «Буян-острів» пов’язують з міфологією балтійських слов’ян, який зустрічається в замовляннях і казках, який, швидше за все, розшифровується як цілком реальний топонім «Руян-острів» (Ругія), на якому розміщувалася місто Аркона, великий культовий центр балтійських слов’ян. Пізніше Ругія стала німецьким островом Рюген. Так що легенди про Буян можуть бути пам’яттю про Аркону. Чи ні? Можливо, знайдуться й інші острови — кандидати на тотожність з легендарним островом? А може, це дійсно острів у паралельному світі, аналогічний Агарті та Ельдорадо? А може пам’ть про затонулі континенти: Атлантиду, Лемурію, Пацифіду, Гіперборею, Туле? Думок багато.

Цікаво й те, що острів Березань, що на Чорному морі — біля села Рибаківка у Миколаївській області – у минулі століття, у літературі та кінематографі слугував як база для опису острову Буян. Саме в ньому також бачили матеріалізацію міфу.

Ігор Мехеда

Яка твоя реакція?

Радість
3
Щастя
1
Любов
1
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Місця сили