Поступив на навчання в єзуїтську колегію міста Вальядолід, потім – школу в Севільї і Мадриді. В результаті розорення сім’ї Сервантес, Мігель з своїм братом Родріго змушені були заробляти на прожиття, а тому були прийняті на службу до посла Папи Пія V — кардинала Аквавіви.
У 1571 році — вступає в лави іспанської грардії, розташованої в Італії. Приймає участь у морській битві в Лепанто з турками, отримав важе поранення в руку.
У 1572 році – після медичного лікування продовжує морську битву при Наварині, був відправлений у Північну Африку з метою укріплення фортець. У 1573 році — відправлено на острів Сардинію для проходження гарнізонної служби, а пізніше переведено в Неаполь.
У 1575 році — відправляється з братом Родріго в Іспанію на галері «Сонце», потрапляють в турецький полон, в якому перебувають п’ять років, робили чотири спроби втечі з нього. У 1580 році – утриманий з Родріго у суворих умовах був викуплений у турків за пятсот золотих ескудо, зібраних сім’єю Сервантес.
Приїхав до Лісабону для проходження служби при дворі короля Філіпа ІІ. У 1585 році світ побачив його новелу «Галатея». Після свого повернення з полону Батьківщина не дуже радісно зустріла полоненого Сервантеса. Він був переконаний у тому, що нікому не потрібен, крім своєї родини. Сім’я Сервантес стала вбогою через викув сина.
Мігель Сервантес змушений був шукати роботу, спочатку став комісаром з заготівлі «Непереможної Армади», а потім – збирачем податків. У 1596 році він залишає Мадрид і прибуває до Риму. Засвоює італійську мову, ознайомлюється з культурою Відродження Італії.
Сервантес займається творчою діяльністю. Пише роман «Галатея», драму «Нумансія» і інші. У 1603 році зявляється його славнозвісна книга «Дон Кіхот», яку пише в ув’язненні, будучи несправедливо звинуваченим у казнокрадстві до якого не мав жодної причетності.
Він не поспішав з подачою прохання до суду для детального перегляду справи, спокійно працював над своїм романом. Його роман осмислений автором в образі пародії, характерні для лицарських романів, якими насамперед любили зачитуватися іспанці.
Роман Сервантеса викликає неабиякий інтерс серед читачів. У 1615 році виходить друга частина романа «Дон Кіхот». Через свою книгу стає відомим на всю Іспанію, проте слава йому не приносить якоїсь матеріальної винагороди. В літературних колах Іспанії він сприймається як персона нон – грата. Останні роки свого життя багато працює над творами, зоктема «Повчальна новела», за яку удостоївся похвали від літературних недругів.
Твір було перекладено англійською, французькою, італійською, голландською мовами. До цього творчого періоду належать і збірка «Вісім комедій і вісім інтермедій», поема «Подорож до Парнасу», яка була важливою не тільки в автобіографічному плані, але й розкрила великий поетичний дар автора, а також «Мандри Персилеса й Сіхізмунда». Помер Мігель Сервантес 23 квітня 1616 року).
Богдан Стрикалюк