Дюшан – представник нормандської художньої культури.

Народився  наприкінці літа 1887 року  в сім’ї нормандців у французькому містечку Бленвіль-Кревон.  Дід Марсель займався акварелями та гравюрами, певне від нього майбутній художник багато перейняв речей.  Перейняв від батьків любов до музики та літератури, гру в шахи.  після отримання академічної освіти своїх братів та сестри, Марсель сам вирішив іти цим шляхом.

Марсель Дюшан

Навчався в місцевому ліцеї П’єра Корнеля в Руані. засвоює математику та інші гуманітарні науки. Свій приз за художню творчість отримав вперше у 1903 році. Про неабияку обдарованість хлопця свідчили викладачі, вважаючи за потрібне розвиватися йому у класичному реалізмі.  Будучи в підлітковому віці Дюшан потрапляє під вплив іншої  течії  – авангардизму. Під час літніх канікул  разом з братом- художником  Жаком пише  імпресіоністські  олійні  та  акварельні  праці.

Два  роки навчався в академії Жуліана. Малював шаржі та карикатури, які настільки були популярними ,   відображенням  словесного та візуального  каламбуру.  Що  ж стосується особистого життя  художника,  то  необхідно  відмітити прихильність жінок. У нього їх було три.  Щасливою виявилася  третя.

Марсель одружився на   дочці хірурга  Алексині   Сатлер,  з якою    розмовляв  про мистецтво  та шахи.    Початок  1910 –  х  ознаменувався  з  модернізмом   та кубізмом,  вплив  яких побудив  до  створення  робіт, наприклад  таких як  «Сумний  юнак  в поїзді», «Оголена,   а  спускається по  сходах».  В  Дюшана також проявлявся  нахил  сюрреалізму.

З  1915  року переїздить  в США  знаходить  тут покровителів  свого  таланту.  приймає  участь  у виставках   сучасного  мистецтва, в  такий спосіб прославив Пола  Клєє  та  інших майстрів. Зв’язується ще з одним напрямком живопису  —  дадаїзмом (стиль  відображення    наслідків Першої  світової війни. Мистецький  твір  «Фонтан»  чомусь був відхилений.  У 1918 роцці залишає  мистецтво і змінює її на шахову.   Приймає участь у шахову чемпіонаті Франції. Суперником по шахах став Джон Мілтон Кейдж (композитор, інструменталіст).

Наприкінці останніх днів здоров’я  Марселя Дюшана почало погіршуватися.  Про хворобливий стан дізналися рідні та близькі.  У 1968 році на початку осені від сердечного приступу Дюшан помирає. Поховання відбулося в французькому містечку Нейї-сюр-Сені. Як спадок залишив після себе цікавий твір «Дане».

Прекрасними  вважаються роботи талановитого художника, які датуються різними роками. Серед них такі картини як : «Гра» (1902), «Рай, Адам та Єва» (1910), «Портрет шахістів», «Завчасно розірвані обійми» (1915), «Наречена, роздягнена  своїми холостяками, одна у двох обличчях» (1923), «Напівсфера, яка обертається» та інші.

Пегас