Історія релігійКультураРелігія

Хто такі філістимляни?

Протягом століть давнини, в прибережних областях Ханаану група народів, відома як філістимляни. Їхня історія, розпочата з XII століття до нашої ери і завершена в 604 році до нашої ери, залишила свій слід у культурній спадщині та мові. Термін «філістимлянин» виник від єврейського «ha-Plištim», що об’єднав кілька племен Сирії та Юдеї під загальною назвою «Сирія-Палестина». Термін «філістимлянин» з часом став асоціюватися з неосвіченістю та некультурністю за згадками у єврейських Писаннях.

Хто такі філістимляни?

Філістимляни – загадковий народ, що викликає численні наукові суперечки щодо їхнього походження. В єврейських текстах згадується, що вони можливо походять з острова Криту, що підкріплюється і Септуагінтою, грецьким перекладом єврейської Біблії. Це свідчить про їхнє можливе егейське походження, але інші дослідники вважають, що їхні корені можуть бути в Анатолії або регіонах біля Чорного моря. Також є припущення, що вони можуть бути відокремленим плем’ям у Ханаані. Археологічні розкопки філістерських міст в Ізраїлі виявили кладовища з генетичними ознаками як місцевого, семітського походження, так і європейських генофондів, що може свідчити про міграцію в цей регіон.

У біблійних книгах філістимляни визначаються як найбільші вороги Ізраїлю. Під час переходу від пізньої бронзової до залізної доби, близько 1143 року до н.е., до Східного Середземномор’я вторглися народи моря, торговці, що змінили традиційні моделі торгівлі та партнерів. Це також призвело до поширення залізної зброї та колісниць.  Археологи виявили міста, пов’язані з філістимлянами в Ізраїлі та на північ в долині Ізреель. Вони знайшли зали, схожі на мікенські мегарони, з великими залами та центральним вогнищем. Філістерська кераміка схожа на егейську, часто прикрашена коричневим та чорним. Мова філістимлян мало вивчена, але деякі фрагменти кераміки мають несемітські написи.

У висновку наукових досліджень філістимлян можна визначити їхню важливу роль у формуванні економічного та технологічного ландшафту епохи. Розкопки свідчать про розвинену міську інфраструктуру, включаючи промисловість оливкового та винного виробництва, що свідчить про високий рівень організації та технологічного впорядкування.

Багатство знайдених металургічних знарядь та зброї свідчить про високу компетентність у металургії та виробництві зброї серед філістимлян. Звертання ізраїльтян до них за залізними виробами та зброєю підкреслює значимість філістимлян у торговельних та військових відносинах регіону. Все це дозволяє отримати глибше розуміння процесів та взаємозв’язків в античному Східному Середземномор’ї та визначити важливість філістимлян у становленні та розвитку цієї історичної епохи.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій