Історія релігійРелігія

Храм Артеміди в Ефесі

Храм Артеміди є одним із семи чудес стародавнього світу. Розташований у стародавньому місті Ефес на території сучасної Туреччини, він не тільки вражав своїми масштабами та архітектурою, але й був культовим центром поклоніння одній із найшанованіших богинь античності – Артеміді, богині полювання, дикої природи та родючості.

Історія будівництва та велич храму

Храм Артеміди в Ефесі

Побудова великого храму Артеміди припадає на період правління лідійського царя Креза приблизно в 550 р. до н.е. Це була грандіозна конструкція, що вирізнялася не лише розмірами, але й неперевершеними скульптурними прикрасами. Храм займав площу понад 350 на 180 футів (близько 110 на 55 метрів) і був справжнім архітектурним досягненням свого часу. Колони, які оточували споруду, підкреслювали її велич, а майстерно виготовлені статуї й рельєфи приваблювали численних паломників та гостей з усіх куточків античного світу.

Руйнування та відновлення

Перша трагедія сталася в 356 р. до н.е., коли божевільний на ім’я Герострат навмисно підпалив храм, щоб увічнити своє ім’я. Згодом, коли мешканці Ефесу дізналися про цей підпал, храм був відновлений ще більш розкішним та величним, щоб відповідати славі богині Артеміди. Проте після ще одного нападу, цього разу зі сторони племен готів у 262 р. н.е., храм був зруйнований остаточно і більше ніколи не відновлювався.

Архітектура та мистецтво: прикраси храму

Храм Артеміди був окрасою мистецтва і місцем розкішних релігійних ритуалів. Одним із найвідоміших витворів мистецтва була статуя Артеміди. Оригінал статуї був виготовлений з коштовних матеріалів, зокрема золота, чорного дерева, срібла та чорного каменю. На відміну від класичного грецького зображення богині, статуя зображувала Артеміду з багатьма грудьми, що символізувало її родючість і турботу про всіх живих істот. На її одязі були рельєфи тварин і бджіл, а голову прикрашав високий головний убір. Це свідчило про унікальний характер культу Артеміди в Ефесі, який значно відрізнявся від інших культів богині.

На сьогодні від храму залишилися лише руїни, які нагадують про його колишню славу. Розкопки, проведені на території храму, виявили сліди храму Креза та храму IV століття, а також залишки трьох менш значних храмів, які передували основній будові. Багато фрагментів, зокрема частини колонад і рельєфи, були збережені й наразі знаходяться в Британському музеї.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій