Народився навесні 1820 року в містечку Дербі у вчительській родині. Фізичний стан здоров’я не дозволяв відвідувати школу. З 1833 року – вступ на навчання в Кембриджський університет. Закінчив лише три підготовчі курси. Займається самоосвітою вдома. Про подальші отримання наукових ступенів і займання академічних посад нічого не відомо, зрештою й сам Герберт не розчаровувався. У молодого Спенсера був більший інтерес до математики та природознавства, ніж гуманітарних наук. Працював вчителем.
З 1837 року – інженер-будівельник залізничної дороги. До того ж у нього проявилися неабиякі здібності: виготовлення інструменту з вимірювання швидкісних локомотивів. Але ця професія прийшла не до вподоби молодому мислителю. У 1841 році – інженерна кар’єра призупинена, самоосвіта продовжується. З 1843 року – повертається до тої ж самої залишеної роботи в інженерне бюро.
З 1846 року – винайшовши пиляльно — стругову машину, залишає кар’єру, займається науковою журналістикою, поєднуючи написання власних праць. З 1848 року – помічник редактора журналу «Економіст». З 1850 року – закінчення основної праці «Соціальна статистика». Його мучило безсоння, яке перейшло в нервові зриви.
З 1853 року в результаті отримання дядьківського спадку стає вільним науковцем. Лишив журналістику, розробляє та опубліковує праці. Одна із найбільших багатотомних енциклопедичних праць по науковим знанням отримала назву «Синтетична філософія». Автор був сильно перевтомлений, тому серійне видання призупинили. На допомогу філософу прийшов американський видавець, оскільки Спенсер опиняється на межі убогості. Завдяки зв’язкам видавця праці Спенсера подали до друку в США. Саме тут став настільки популярним, на відміну від Англії. Зростав запит на книги Спенсера, ім’я філософа стало відомим усім.
Йому вдалося покрити збитки і отримати дохід з видавництва праць. З 1864 по 1867 роки – з’являється низка наукових праць: двотомник «Принципи біології», «Основи психології» (1-ша,2-га,3-я книга). Спенсер зустрічається з Еліотом, Люісом, Гекслі, Міллем, Тіндалем, Веббом. Відбулася зустріч з відомим французьким позитивістом Огюстом Контом. Здавалося б наукова робота і далі продовжувалася, але фізичний стан не дозволяв філософу працювати. На початку зими 1903 року Герберта Спенсера не стало. Поховання філософа звершили на міському Хайгейтському кладовищі (Лондон)
Пегас