Народився на початку зими 1822 року в містечку Нойбукові. У чотирнадцятирічному віці у місті Фюрстенберг вступає працювати в лавці бакалійщика, втім через стан здоров’я відмовився. Найнявся працювати корабельним юнгою, який тримав курс Гамбург – Венесуела. Зазнав корабельної аварії біля нідерландського острова Тексел. Таким чином він потрапив в Нідерланди.
В столиці почав працювати на розсильній торговій фірмі, добився посади бухгалтера. Як поліглот освоїв наступні мови: нідерландську, англійську, французьку, італійську, іспанську, португальську, російську. Зимою 1846 року – командировка до Петербургу, в якому завів власну справу, одружився на росіянці. З 1850-х років – приймає американське громадянство в США.
З 1858-1859 роки – здійснює подорож в Італію, Єгипет, Сирію, Туреччину, Грецію, Туніс, Індію, острів Яву, Китай та Японію. З 1866 року – прибув і оселився в Франції. Після 1868 року – дослідження історії Греції, поем Гомера. При вивченні Корфу, Ітаки та Мікен, науковцем була висунута теорія розташування Трої на пагорбі Гісасарлик на територіальній частині Малої Азії. З 1869 року – за обґрунтовану тематику «Ітаки, Пелепоннесу та Трої» отримав наукову ступінь –доктора в університеті міста Росток.
З 1870 року – переїзд в Афіни. Проводить археологічні роботи міста Трої, під час яких знаходить неймовірні артефакти: низку золотих прикрас. З 1874 році наукові звіти щодо розкопок з’являються в публікації під назвою «Троянська старовина». З 1876 року – археологічні роботи в Мікенах, відкриття царських гробниць. З 1878 року – продовжує археологічну роботу в Трої разом з археологом Емілем Бюрнуфом та патологом Вірховим; результатом діяльності стала унікальна книга «Іліон», в якій містились автобіографія Генріха та передмова самого Вірхова.
З 1880 року – передання Шліманом археологіної колекції німецькому уряду (на даний час перебуває в Москві). З 1880-1881 років – ведення археологічних робіт в пошуках міста, описаного поетом Гомером – Орхомен. Дана (Orchomenos, 1881) робота сприяла кращій уяві про стародавню античну архітектуру. Разом з архітектором Дьорпфельдом, який приймав участь ще в попередніх розкопках Олімпії – знову досліджує Трою.
З 1884-1885 років – публікація колосальних книг «Троя» та «Іліон, місто та країна троянців». З 1884 року – початок розкопок цитаделі Тірінфа, закінчення якої здійснив Дьорпфельд. З 1886 року – повторні розкрпки Орхомена. Зимою 1886-1887 років – підготовка до робіт в Єгипті, перебував на Нілі. Шліман запланував ведення розкопок Єгипту та острова Крит. Роботи продовжувалися в Кіфері та Пілосі. Не дивлячись на гнівливих науковців – французів і німців, Шліман у спільному товаристві Дьорпфельда продовжують працювати над розкопками Трої. Розкопки дали можливість виявлення історичної послідовності місцевих побудов, які прикривали одна одну. Це вдалося зробити Шліману.
В ході роботи виявлено, що другий нижній шар кладу золотих виробів виглядає старше за Трою Гомера, тоді ж як шостий, визначений через Дьорпфельда – відповідає місту Гомера. В археології це був неймовірний прорив науковців.
Генріх Шліман прожив шістдесят вісім років. Помер наприкінці зими 1890 року в місті Неаполь (Італія).
Пегас