Будинок освітлюють вогнями, які свідчать про присутність світлого розуму в цьому помешканні. Використовують для цього дійа, спеціальні глиняні лампи, що означають землю, воду, вогонь, повітря та простір. Масло, що горить в лампі, символізує духовні знання, які є безцінним скарбом у буденному житті. Прибране житло прикрашають квітами та орнаментами, виконаними з рисового борошна та різнокольорових порошків.
На території Індії існує безліч легенд, пов’язаних із походженням свята. У північній частині країни стверджують, що Дівалі святкують на честь перемоги правителя Рами над Раваною та його урочистого повернення в Айодхйу. На заході Індії на святі вшановують царя-демона Балі, а в південній частині країни стверджують, що свято виникло в честь перемоги Вішну над демоном Наракасуру.
Святкують Дівалі упродовж п’яти днів. У перший день – Дханвантарі Трайодаші, запалюють святкові лампи, що символізує перемогу над смертю. Цього дня прийнято купувати новий посуд. Другий день – Наракі чатурдаші, присвячений перемозі Вішну над демоном, розпочинається ранковим купанням. На третій день віруючі купаються у воді з травами та поклоняються Лакшмі. Четвертого дня Дівалі індійці поклоняються пагорбу Говардхан та царю Балі Магараджі. В останній день свята віруючі відвідують один одного та обмінюються подарунками.
У день Дівалі прийнято прокинутися вранці від спочинку і пов’язати себе з Вищими силами за допомогою медитації. Очищення тіла відбувається під час купання в річці Гангу, за традицією це роблять тоді, коли ще світять зорі, але вже ось-ось наступить світанок. У це свято прийнято оплачувати рахунки, віддавати борги та прощати старі образи.
Іван Гуд