Історія

Битва при Кадеші

Це одні із грандіозних битв в історії між Єгиптом та Хетським царством.

Ключову роль в поєдинку відігравав єгипетський фараон Рамсес ІІ, правління якого датується XIV-ХІІІ століттям до нашої ери. У той час хети витіснили єгиптян з Сирії. Хети представлені як об’єднане військове гірське плем’я. Чисельність війська складала двадцять тисяч, самим основним бойовою одиницею стали військові колісниці. Слабким місцем хетів залишається склад різних племен. Надійним укріпленням слугує сирійське місто Кадеш на лівому березі Оронти. Місто було неприступним через перешкоди: канал, котрий поєднував дві річки та висока стіна.

З хетами велася боротьба за Передню Азію, оскільки у планах єгиптян вироблялася стратегія захоплення фінікійського узбережжя з побудовою баз та налагодження морської комунікації. План єгиптян було реалізовано. Побудоване місто стало міцною оборонною базою для флоту Єгипту. Інше ж завдання полягало у вторгненні в Сирію та нанесення контрудару хетському війську. Фараон збирає двадцять тисяч  єгипетських солдат, частину з яких склали найманці- нубійці, сардинці (можливо це пірати раніше захоплені Рамсесом ІІ в полон).

Військові сили Рамсеса ІІ розташувалися наступним чином:

  • спочатку йшли чотири військові загони Амона, Ра, Пта, Сета (присвоєні імен єгипетських богів);
  • піхотинці;
  • бойові колісниці;
  • шардени (сардинці).

У 1274 році до нашої ери після припинення дощів в Сирії, єгипетське військо вирушило із фортеці Джара, прямуючи до річки Оронт. Велося спостереження на підступах ворожих військ. Єгиптяни розбили табір на південній частині висот, неподалік від міста Кадеш. Приведені двоє перебіжчиків подали неправдиву інформацію щодо розташування хетських військ, мовляв що ті зараз в місті Туніп, далеко від укріпленого міста. Рамсес ІІ притупив свою пильність, так як хети його обдурили, насправді ж хетське військо чекало помилки фараона. Ця помилка дорого коштувала для єгипетського царя.

На тринадцятий день  зранку Рамсес зі своїм військо вирушає з табору до Кадешу. Колону очолював загін Амона, за ним знаходилися загін Ра та Пта. Підійшовши в Шабтун, необхідно було зробити форсування військ через річку Оронт.  Переправлення військових одиниць могло  зайняти п’ять, а той цілих шість годин. Недоліком вважається розірвання тактичної сили Рамсеса, про що заздалегідь  не подбав фараон. Єгиптяни і далі думали, що противник перебуває на півночі, а насправді він був неподалік. Після вдалої переправи в оточенні особистої охорони фараон прибуває до стін Кадешу, отаборившись чекав підходу підкріплення з боку загону Ра. В тім відбулася затримка на переправі загону Пта. Погана організованість тактичних сил дала можливість противнику зосередитись на північно-західній стороні міста Кадеш.

Противник використав тактичний маневр завданням удару з флангу, рухаючись на південь. Фланговий удар був нанесений по війську Ра у південній частині Кадешу, хети використали бойові колісниці, шансів вижити не було, вдалося врятуватися двом синам єгипетського фараона, переховуючись в таборі, в якому розташувався загін Амона.

У другому етапі битви перевага була на стороні хетів. Єгиптянам вдалося розкрити замисел хетського царя щодо Кадешу. Рамсесу ІІ вдалося вивідати про хитромудрий план від лазутчиків-хетів, котрі під допитами зізналися, що фараону готується засідка. Рамзес ІІ віддає наказ для загону Пта для аби пришвидшився їхній рух, дорікав воєначальникам у тому, що ті не здатні вчасно виявити ворога.

Єгипетські воїни зустрілися з хетами у таборі, відбиваючи їхню атаку, головними силами Пта  зі східної частини було атаковано послаблену позицію хетів, скинувши в річку Оронт, не дієвими зостались вісім тисяч  хетських піхотинців. Поки частина хетів розділяла багату здобич в таборі, сюди вчасно встиг прийти загін Сета, який повністю знищив ворога.

Битва при Кадеші

При покращенні становища, хетами в бій були задіяні тисяча колісниць, котрі єгипетське військо стримували шість разів, контратакуючи сили противника. Битва тривала три години аж доки не підійшов загін Птаха. У останнього добре була продумана тактика бою: бойовий стрій в три лінії, де перша і третя – бойові колісниці, друга – вишукана в десять шеренг піхота. Такий бойовий порядок є одним із перших в історії військового мистецтва.

Тому третій етап битви став вирішальним. Хетському війську було нанесено удар загону Пта з тилу, тим самим покращивши загін Амону. В результаті бойові колісниці хетів були оточені єгиптянами, хетам нічого не залишалося як прориватися до Кадешу, переховуючись від переслідувачів.

Вісімнадцять років тривала битва з хетським військом. Побачивши втрати єгипетської армії, Рамсес ІІ відмовився від Кадешу. У 1296 році до нашої ери між царствами було укладено документ «вічного миру». Документ передбачав взаємну допомогу обох сторін.

Пегас

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
1
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія

img-8 Історія

Культура Урук

Культура Урук є однією з найважливіших і найбільш досліджених археологами цивілізацій стародавнього світу. Розташована в ...
img-9 Історія

Історія Межиріччя

Межиріччя, визначне історичне період, що відзначається розквітом цивілізацій, які розташовані між великими річками, є ключовим ...