Бригам Янг народився у м. Віттінгем, штаті Вермонт (США) у збіднілій селянській родині. Майбутній Президент був дев’ятою дитиною серед одинадцятьох у сім’ї Джона та Ебігейл Янгів. За словами самого Бригама, дитинство супроводжувалось важкою фізичною працею: рубанням дерев, збиранням хмизу. Мав можливість ще в юнацькі роки займатись теслярством, малярством, столярством.
Шлях до Церкви святих останніх днів знайшов не одразу. Відомо, що познайомившись з головним її джерелом – Книгою Мормона, Янг приєднався до мормонської церкви у 1832 р. Вступивши до Церви майбутній Президент займався місіонерською діяльністю. У цей час Президентом Церкви був її засновник Джозеф Сміт, який отримав нове одкровення від ангела Моронія і повернув згідно з вченням церкви, втрачену повноту Євангелія та священство за чином Аарона та Мелхеседека. Бригам Янг проявляв вірність Церкві дотримуючись усіх її постанов. Результатом його ревного служіння стало обрання його у 1835 р. до Кворуму Дванадцяти апостолів. У 1840 р. відбуває подорож у Англії активно проповідуючи. Чимала кількість англійських неофітів приєдналась до Церкви і переїздила до США.
У історії Церкви через чотири роки складається важка ситуація: у червні 1844 р. під впливом розлюченого натовпу у м. Картридж, штат Іллінойс гине перший Президент та засновник Церкви Джозеф Сміт. При цьому в середині громади виникає конфліктна ситуація. Невідомо, хто буде другим Пророком Церкви. Сідней Ригдон був один із очевидних претендентів. Історія стверджує, що після Сміта очолювати Церкву було стільки бажаючих, що результатом стало розділення на десятки маргінальних сект. Однак особлива відданість вірі, харизматичність Янга перконали членів Церкви щодо його кандидатури як другого Президента Церкви мормонів. Ставши її Президентом та Пророком, Бригам Янг повів членів Церкви в Долину Солоного озера. У той час це була територія Мексики. На мормонів часто супроводжувались гоніння ще за часів Президента Сміта. Так, неодноразово виникали конфлікти між мормонами та місцевим американським населенням. Громада часто потерпала скруту після сутичок між населенням штату Міссурі. Історія стверджує, що коли Бригам Янг повів своїх послідовників до цієї Долини, будучи пусткою, вона швидко перетворилась на справжній оазис.
Працелюбство, чесність, педантичність, відданість своїй справі та моральним принципам членів Церкви допомогли побудувати місто відоме нині, як Солт Лейк Сіті. Нерідко штат Юта в США називають вотчиною членів Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів. У 1850 – 1857 рр. Янг займався не лише релігійними, але й виконував управлінські, адміністративні функції. В історії продовжувались конфліктні ситуації між мормонами та рештою американського населення. Зокрема, Президент США Б’юкеннен намагався поставити губернатора штату Юта людину, що не належить до мормонської спільноти. Водночас частина членів церкви розбудували вже цілі поселення штатах Айдахо, Невада, Каліфорнія та інші. Ці політичні конфлікти у США та штатом Юта перетворились у явище, що носили в американській історії назву “Ютівської війни”.
Цілеспрямованість Бригама Янга допомогла при цьому не втратити свою позицію та зберегти духовний вплив Церкви на населення штату. До кінця свого життя Бригам Янг виконував роль Президента та Пророка Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів. Помирає Президент Церкви мормонів у Солт Лейк Сіті, штаті Юта 29 серпня 1877 р. Нині в місті розташований не лише головний храм Церкви, але й відомий приватний університет, що носить ім’я Бригама Янга. Також розташований пам’ятник Другому Пророку, що нині є окрасою міста. Наступником Бригама Янга обрано Джона Тейлора.
Євген Распопов
Аспірант СНУ імені Лесі Українки