Згідно з першою вона є плодом любові Зевса і морської німфи Діони. І народилася вона, як всі люди. Але хіба богині можуть народжуватися як прості люди ? Тому людям ближче інша більш драматична версія її походження. Вона пов’язана з насильством. Кронос (Хронос), що згодом став правителем титанів за допомогою звичайного серпа зміг оскопити свого батька Урана і викинув в море відсічені органи свого батька. А там сперма змішалася з морською піною і з неї з’явилася Афродіта.
Спочатку вона не входила до сонму олімпійських богів, а була звичайним божком місцевого значення. І їй поклонялися в основному гетери. Вона вважалася богинею сексуальності і розбещеності. Але ось її зустрів Ерос і привів на Олімп. І на Олімпі зійшла зірка Афродіти, як першої красуні серед грецьких богів. Її обов’язком як богині стало творення любові і краси. Ось як описував поет стародавньої Еллади Прокл Діадох:
Душу мою принесеш до краси від каліцтва земного
Так уникне вона злісного жала ганебних поривів!
Крім цього вона стала покровителькою поетів, художників, які описували красу і любов. Її чарам не могли противитися не тільки люди, а й самі небожителі. Лише три богині, які не поступаються Афродіті в красі, не піддавалися її силі — це Афіна, Артеміда і Гестія.
Особисте життя богині
Афродіта в повній мірі виправдала своє ім’я як богині любові своїми численними любовними зв’язками з богами і смертними. І від цих зв’язків у неї з’явилося численне потомство. Єдиний від кого вона не народила — це її чоловік бог-коваль Гефест (Вулкан в римській міфології). Наприклад, від свого основного коханця Ареса (Марс) бога війни вона народила 6 дітей: 4 сини Ерос (любов), Антарес (нелюбов), Фобос (страх), Деймос (жах) і дочки Гармонія і Амазонка. Остання в подальшому стала прародителькою племені амазонок — жінок. Крім Ареса батьками її дітей були Гермес — крилатий бог торгівлі і злодійства; Посейдон — бог морів; Діоніс- бог веселощів. Загальна кількість її нащадків було більше двох десятків.
З смертних коханців найвідомішим був Адоніс. Він був мисливцем, але це не врятувало його від іклів розлюченого кабана, в якого перетворився ревнивий Арес.
Афродіта була єдиною жителькою Олімпу, яка терпіти не могла воєн. Єдина війна, в якій вона взяла участь, була війна між Троєю і Спартою через прекрасну Єлену. Вона допомогла Парісу закохати в себе Єлену — дружину спартанського царя Менелая. І все це тільки через те, що Паріс вибрав її найкрасивішою богинею в суперечці з Афіною і Герою.
Афродіта інколи могла бути і злою богинею і жорстоко помстилася тим, хто відкидав її любов і не поклонявся їй. Так, Нарциса, який відмовився від неї, вона перетворила на квітку. А цариці Пасіфаї вона вселила любов до бика. Жінки острова Лемнос не захотіли їй поклоняти і вона лишила їз без чоловіків. Адже мстива богиня зробила так, що вони стали пахнути настільки огидно, що чоловіки просто втекли з острова. Як би там не було Афродіта залишається в історії однієї з найбільш чудових богинь людства.
Ольга Степаненко