Свою діяльність в науці почав зі спостережень і експериментів за повітрям (метеорологією), які записував протягом 57 років. Паралельно займався предметом математики, де розробляв нові завдання і рішення. Працював педагогом з математики та природної філософії, пізніше зробив блискучу наукову кар’єру, але від визнання відмовлявся. Був удостоєний безліччю премій і нагород, вченому поставлено пам’ятник за життя за внесок в розвиток науки.
Наукові праці дослідника сприяли зміцненню позиції матеріалізму в природно-науковому знанні. У числі його робіт: книга по метеорологічної тематиці, яка заклала фундамент для подальших відкриттів. Писав статті по колірному сприйняттю сітківки ока, виступав з лекціями «Про абсорбції газів водою та іншими рідинами». Другою книгою стала «Початковий курс англійської граматики».
Книга «Метеорологічні спостереження та етюди» описує властивості тих чи інших вимірювальних приладів і апаратів. Дальтон провів аналіз процесів утворення випаровування. У роботі «Нова система хімічної філософії» розвивав теорію про атоми.
Російською мовою можна знайти наукове видання з атомістиці 1940 року.
Відомо, що Джон Дальтон страждав від колірної сліпоти, вивчення якої приділяв значну кількість часу. Мав грубий, але тихий, невиразний голос, де пояснював прості речі досить складно.
Що стосується особистого життя експериментатора. Був холостяком, жив скромно, спілкувався з друзями з наукового товариства. Переніс 2 інсульти, один з яких став фатальним, де він помер в 1844 році.
Іван Гудзенко