Проповідували життя в лагідності і смиренності. Відкидали церковну ієрархію. Єдиним джерелом віри вважали Біблію, а ідеалом життя — ранньохристиянські громади. Послідовно відстоювали принцип непротивлення злу насильством, таким чином, їх можна розглядати одними з родоначальників пацифізму. За багатьма положеннями свого віровчення вони збігалися з іншими протестантськими громадами, наприклад, говорили про необхідність спрощення церковного культу і скасування непотрібної обрядовості. Одна з новаторських і найбільш радикальних ідей чеських братів — повне заперечення необхідності існування держави.
Розглядали владу як джерело зла і придушення людини. Не визнавали станову і майнову нерівність. Пізніше, коли до чеських братів приєдналися представники заможних верств, ці уявлення кілька пом’якшилися, але не втратили актуальності.
Жодний протестантський рух не піддавалося таким гонінням, як чеські брати.
Перші представники цього вчення жили в печерах, як ранні християни в епоху Римської імперії. Надалі вони піддавалися висилкам з різних країн; їх переслідували, піддавали смертній карі, оголошували єретиками. Остаточно розгромлені після поразки Чеського повстання в 1620 році.
Велику роль чеські брати зіграли в поширенні грамотності. Вони відкрили безліч шкіл і друкарень, сприяли розвитку педагогіки як науки. Одним з найбільш яскравих представників чеських братів є Ян Амос Каменський, який заклав основи дидактики і відкрив основні педагогічні закони.
Іван Гудзенко