В юності Пауло вирішив стати письменником, але не отримав підтримку батьків. Наслідком його свавілля стало ув’язнення в психіатричну лікарню на довгих 3 роки. Це важкий час, коли до молодої людини застосовувалися жорсткі методи лікування електрошоком, спонукало згодом до написання роману «Вероніка вирішує померти». Все ж підкорившись настійним умовлянням батьків, Пауло вступив на юридичний факультет, але кинув навчання через рік і знайшов себе в написанні пісень, приєднавшись до культури хіпі. Пізніше Коельо зустрів духовного наставника, після чого знову знайшов християнську віру. Цей досвід описаний в книзі «Щоденник Мага».
Головна думка книги полягає в тому, що мудрість — це те, чим потрібно поділитися з іншими, адже вона має цінність тільки тоді, коли здатна допомогти ближнім здолати перешкоди. Наступного року вийшла книга «Алхімік», тираж якої понад 300 млн. примірників, принесла славу Коельо в Росії. Ця книга отримала статус класики сучасності. Всього Пауло Коельо створив 16 літературних творів.
Коельо створює світ особливих, істинних цінностей життя людини. Центральною проблемою творчості є людська доля, філософія життя. У розумінні мислителя життя вирішене і безперервно формується. Зрозуміти своє призначення, слідувати йому — сенс життя, з точки зору письменника, а справжні цінності полягають у набутті віри, любові, мудрості, надії, мрії. Творчість, філософія життя Коельо символічні, проте будучи значним культурним явищем. Символізм відображає духовні пошуки і внутрішні протиріччя суспільства сучасних людей.
Іван Гудзенко