Перші буддійські місіонери приходять на острів Шрі-Ланка в середині ІІІ століття до. н. е в епоху правління індійського царя Ашоки, який  прислав на цей острів своїх місіонерів.

За легендами на острів Шрі-Ланка в якості місіонерів прийшли проповідувати буддизм син та донька імператора Ашоки, які привезли на острів частини гілок священного дерева Бодхі, під яким Будда Шакямуні отримав просвітлення, а також привезли на острів інші священні реліквії для яких пізніше збудували храмові ступи.

У період І – ІІ століття н. е на острові домінувала буддійська школа Тхеравада, яку активно підтримували місцеві царі та знать. Уже починаючи з  ІІІ століття і до середини  ХІІ століття активно поширюється буддійська школа Махаяна, завдяки місіонерській роботі монахів монастиря Абхаягірі Віхара, але їхня діяльність всіляко заборонялася ланкійськими царями, які підтримували лише буддизм школи Тхеравада.

Буддизм в Шрі-Ланці

У V столітті довгий час на острові Шрі – Ланці жив відомий буддійських філософ, теолог та тлумач священного буддійського  тексту «Типітака» Буддхагшоша. Саме на острові Шрі – Ланка Буддхагшоша завершив редагування та тлумачення  «Типітаки». Доречі в сучасній Шрі – Ланці кожно року святкують день прибуття на острів Буддхагшоши.

Починаючи з початку XVI століття острів Шрі – Ланка стає колонією Португалії. Через сто років острів завойовують голландці і він стає колонією Нідерландів, а уже в кінці XVIII століття острів потрапляє під владу Великобританії, яка ним управляла до 1948 року. У період колоніального володіння у Шрі-Ланці поширювалося християнство та іслам, але буддистів не ставало менше, хоча колоніальна влада намагалася припинити поширення буддизму на острові, але буддизм став релігією яка об’єднала сінгалів у боротьбі за незалежність від імперій.

У сучасній Шрі – Ланці буддизм є домінуючою релігією, його сповідують більше 60 відсотків населення острова, зокрема етнічна группа сінгалів, решта сповідують іслам, індуїзм, християнство та місцеві релігійні культи. Сьогодні на острові налічується більше 20 тисяч монахів, декілька сотень буддійських університетів, просвітницьких центрів, а також видавництв. Абсолютна більшість буддистів ланкійців є послідовниками буддійської школи Тхеравади.

Іван Гудзенко