В тексті не відбудеться підтвердження чи спростування істинності описаних подій Іоанном. Ми не маємо на меті вникати в суперечки, чи був автор Одкровення дійсно одним з апостолів Ісуса Христа. Чомусь Апокаліпсис вважається найскладнішою для сприйняття книгою Біблії. Хай на нашу голову посиплються анафеми, прокльони та відлучення, але не можемо погодитися з таким фанатичним твердженням.
Текст, написаний Іоанном – це справжній блокбастер. Перший раз, коли ви прочитаєте його, будете вражені яскравими образами, якими наповнена по вінця ця книга. Ми не знаємо, чи автору Одкровення приходили видіння, чи це були галюцинації втомленого аскета, спричинені недоїданням, слабкістю організму, психічними розладами тощо. Блокбастер –це явище, яке вражає людське сприйняття, термін прижився в театрі та кінематографу. На нашу думку, цілком заслуговує на таке іменування останній твір Біблії.
Слово Апокаліпсис не означає кінець світу. Більшість людей вважають назву зловіщою, насправді вона не несе в собі нічого жахливого. З грецької книгу Іоанна перекладають як одкровення. Правильніше і точніше – розкриття, знімання покрову. Не тільки апокаліпсис, але і слово Армагеддон не несе в собі ніякої загрози. Другий релігійний термін в останній книзі Біблії – це всього лише гора Меггідо.
Блокбастер від Іоанна, наче «перший фільм жахів», герой твору постійно пише про події, які йому показували в видіннях. Виникає враження, що ці видіння наче споглядання образів, які демонструються в кінотеатрі на великому екрані. На нашу думку, Одкровення розвиває фантазію читачів, тому, ми вважаємо, що його варто починати читати з раннього шкільного віку. Це не пафос, не епатаж, дійсно персонажі, монстри та ін істоти цікавіші за будь-яких мультиплікаційних, казкових чи коміксових героїв.
Ми вважаємо, що інформація про церкву, про Христа в дитячому віці навряд чи запам’ятається, збережеться в пам’яті скоріш за все «чудовисько з багатьма головами», «звір, який виходить з моря», «звір з під землі», «вершники на кольорових конях» та ін. Звісно текст насичений описами епідемій, смертей, плачу, страждань людей. Передчуваємо хвилю критики на нашу голову. Задумайтесь, чи в казках завжди розповідаються радісні, світлі події? Твір Іоанна завершується хепіендом. Автор побачив після всіх катаклізмів Нове Небо і Нову Землю.
Біблійний Апокаліпсис вплинув на всю західну культуру. Християни середньовіччя, вважали події описані в книзі істинними. Люди того часу вірили в швидкий кінець світу. В період епідемії чуми, яку називали «чорна смерть» народи Європи у відчаї були переконані, що страшна хвороба – це здійснення «священних пророцтв» з Одкровення Іоанна. Апокаліпсис Біблії вражав художників, письменників, та й простих людей будь-яких епох. Ним надихалися: Ієронім Босх, Альбрехт Дюрер, Вільям Блейк, Федір Достоєвський, Володимир Соловйов, Інгмар Бергман, Ларс фон Трієр та ін.
В науковій фантастиці відділилися жанри апокаліптика (події відбуваються в період катастрофи, знищення світу) та постапокаліптика (люди живуть після глобальної катастрофи, «судного дня»). Автор Апокаліпсиса розповідає нам про ті дива, які йому показали. Вони можуть і налякати, і вразити, і покращити ваш літературний смак, а найголовніше продемонструвати, наскільки людська фантазія може розвинутися, створюю химери, які ніколи не існували в реальності.
Марновірні особи вважають події в Одкровенні пророцтвами. Начебто настане кінець світу, всі кари Небесні, дива і нагороди будуть відплатою за людські вчинки. Декілька років тому, була паніка з приводу штрих кодів, фанатичні проповідники стверджували, що це є знаком Диявола. В тексті згадувалось число Звіра (Антихриста), хоч тлумачити його важко, надто неясно воно описане самим Іоанном. Пригадайте скільки разів переноситься кінець світу в 20 столітті.
Звичайно Апокаліпсис – це дуже діючий засіб для розвитку уяви, тільки не варто жити однією фантазією. Відсутність критичного мислення часто приводила до масового самогубства, його вчиняли послідовники лідерів тоталітарних сект, для того щоб пережити судний день. На наш погляд такі особи читали неуважно твір. Іоанн в Одкровенні ні словом не сказав «точної дати» коли його «видіння» реалізуються на нашій грішній планеті. Ми вже не говоримо про істинність цих «пророцтв».
Людей, які чекають кінця світу ні мислячими, ні добрими, моральними не назвеш. Таких індивідів сміливо можемо називати «такими, які не дружать з власною головою». Велика кількість апокаліптичних фільмів, від дешевих «жахів» до шедевра «Сьома печать» створені під впливом останньої книги Біблії, зовсім не для реалізації судного дня. Краще перечитайте Одкровення від Іоанна, отримайте враження, але не станьте фанатиками, бажаючими бачити світ в вогні, муках і небесних карах.
Ми вважаємо, що текст навіть з релігійної точки зору є тільки попередженням. Перш за все він може розглядатися як урок, щоб люди розвивалися, були гуманним, в іншому випадку будуть покарані Творцем за свої злі вчинки. Для світової культури, Книга Одкровення – це якісний твір наповнений метафорами, художніми образами, тощо. Апокаліпсис від Іоанна цілком заслуговує назви блокбастер. Остання частина Біблії завжди вражала людей, нічого не змінилося за тисячі років. Сучасним читачам цікаво буде читати його і збагачувати свою уяву. На нашу думку, перечитуючи Одкровення, ви можете стати творчими, життєрадісним і свідомими особистостями.
Тарас Клок