У ведичних культурах Індії зокрема і всієї південно-східної Азії в цілому, а також у сикхів, свято має такий же сенс (народження Сонця) і зветься Санкранті. У православних християн це день Святої Анни, а слово Анна стародавніми мовами Близького Сходу та Малої Азії означає «небо». А у християн католицького обряду Різдво настає за три дні після Зимового Сонцестояння. Кельти святкували «Йоль».
Римляни цими днями проводили свято «Сатурналії», а в Ірані до цього дня проводять свято «Іалда». Шамани по всьому світу відзначають цієї ночі свято «День Благословення Зерна», оскільки вважається, що жіноча енергія Всесвіту, втілена в землі, досягає свого максимуму. Перелік усіх назв свята у всіх культур і народів нашої планети займе обсяг хорошої великої книги, і набагато перевершить скромний обсяг цієї статті.
Тому підіб’ємо підсумок сенсу свята. Це найдавніший новий рік, що відзначається на нашій планеті десятками тисяч років, коли старе вмирає, нове народжується і оновлюється природа.
З цим змістом пов’язані й обрядові цикли проти ночі Зимового Сонцестояння.
Що робили давні та що можемо зробити ми?
- Допомагали Вищим Силам творити новий всесвіт шляхом запалення вогнів. Це могли бути багаття, свічки, миски, лампадки, лампи, вогняні ліхтарики, ароматичні палички тощо. Часто їх число було 120. Вважалося, що саме 120 сил створюють новий Всесвіт. При горінні вогнів загадували бажання – весь період наступного року, до наступного сонцестояння. Бажань має бути багато – вважається, що чим більше загадано, тим якісніше та швидше виконаються. Кількість бажань, яку загадували цієї ночі, доходило до 300. Загадували не лише великі бажання, а й безліч дрібних.
- Подумки відпускали події минулого та запрошували добрі події нового майбутнього.
- Благословляли зерна, фрукти та печиво, які вранці виносили на природу, благословляючи її на нові врожаї (у всіх сенсах). Читали литанії на вшанування жіночого божественного початку (Матері Світів, Богинь). Як найпростіший приклад наведу для читачів ведичну мантру «АУМ ШРІ МАГАПРАЛАЙЯ НАМАГА»
- Медитативно закликали чисті стихії, ніби занурювалися в них, насолоджувалися ними, встановлювали резонанс зі стихіями задля успіху.
- Виконували медитації, часто використовуючи інструменти, такі, як «співаючі чаші» та інші.
Ігор Мехеда