Історія

Юрій Хмельницький

Юрій Хмельницький – гетьман Війська Запорізького, син Богдана Хмельницького, васал турецької влади.

Народився у 1641 році у селі Суботів в козацькій сім’ї. Батько Юрія – Богдан Хмельницький, військовий полководець, гетьман України, матір – Анна Сомківна.

У шістнадцятирічному віці його проголошують, а згодом після смерті Богдана Хмельницького обирають гетьманом війська Запорізького. Бути гетьманом хлопцеві виявилося не під силу, а тому змушений був вступити місце Івану Виговському. Навчався в Київській духовній академії під керівництвом Інокентія Гізеля.

У 1659 році заключення Гадяцької угоди гетьманом Іваном Виговським з Річчю Посполитою викликало невдоволення зі сторони козацтва. І щоб якось залагодити усе це, втихомирюючи настрої, Юрій Хмельницький пропонує в кандидати гетьманства Івана Брюховецького. Але козацька рада в Білій церкві на чолі з Сомком обирає в гетьмани не Брюховецького, а Юрія Хмельницького. У Ржищеві постало питання заступництва перед московським царем і розширенням прав малоруського народу, посилення влади  гетьманату з утвердженням української церковної  ієрархії.

Московський воєвода князь Трубецькой не прийняв ходатайства, забажавши скликати у місті Переяславі раду. Юрій знову обирається гетьманом. На раді підписані документи Хмельницьким та козацьким старшиною «Березневі статті» передбачали обмеження гетьманської влади. Становище Юрія було доволі не простим, у зв’язку із назріваючою війною з Річчю Посполитою.

Хмельницький дуже швидко зайняв місто Чигирин із розташованою у ньому артилерією та казною Виговського.  За домовленістю, війська Хмельницького мали допомогти боярину Шереметьєву проти шляхти. Хмельницький вирушив вслід із військом за боярином. Він не міг уявити того, що Річ Посполита об’єдналася з татарами. В результаті військо Шереметьєва зазнає нищівного удару зі сторони татар, а сам полководець потрапляє в полон. У Слободищах відбувся штурм об’єднаних союзних військ. Штурм тривав три тижні, після якого Юрій здався полякам, згідно Гадяцького мирного договору.

Гетьман присягає на вірність польській короні, в присутності військового комісара Баневського. Інформація про цей вчинок дійшла до лівого берегу Дніпра, на  якому розташувався Яким Сомко з козацькими полками. У 1661 році почалася боротьба з Хмельницьким, котрим штурмується Переяслав. Та в Канівській битві Хмельницький зазнає поразки від подвійного війська – Сомка та Ромадановського. Хмельницькому довелося тікати до Чигирина.

Війська переслідували польського запроданця, повністю опустошивши Черкаси. У Бужині Сомко зазнає поразки від військ ворога і помаленьку через Дніпро із возз’єднаним військом під командуванням Ромаданова відступає до міста Лубни. Навздогін за ним йшло татарське військо, спустошуючи усе на своєму шляху. У 1662 році у Корсуні Хмельницький скликає раду, на ній же складає повноваження гетьмана, відправляється до монастиря, постригається в ченці з іменем Гедеон.

Новим гетьманом після нього обрали Павла Тетерю. Навіть в монастирі ченцеві Хмельницькому не давали спокою. Справа у тім, що Тетеря почав звинувачувати Гедеона у попередніх зв’язках із козацькою старійшиною. У 1664 році заарештованого Гедеона (Юрія) Хмельницького відвозять у Львівську фортецю, а в 1667 році з звільняють.

Зі смертю Тетері змінювався гетьманат, а ж поки гетьманом не став Петро Дорошенко. Саме Дорошенко призвів до війни Речі Посполитої із турками. У 1672 році під час захоплення Кам’янця, польському королю Михаїлу нічого не залишалося окрім підписання з турками Бучацького мирного договору, згідно якого Правобережна Україна має належати туркам.

Відчуваючи репресії зі сторони Дорошенка, деякі козаки вирішили залишити Правобережжя, в їхньому числі перебував Хмельницький. Турки впіймали і відправили його до Умані, в якому схвалення від жителів не отримав, а потім в Крим, а звідти кораблем до Константинополя.

Хмельницькому від початку турки зробили привілеї: поселили в один із грецьких монастирів, а потім використали. Турки не збиралися так просто віддати Москві Правобережну Україну, оскільки за договором  належала тільки їм. Вони забирають ченця Гедеона з монастиря, наказуючи скидати рясу, одягтися у військові обладунки і відправлятися якнайшвидше на Правобережжя. Турецьке військо прибуло вчасно, замість Дорошенка обрали гетьманом Юрія Хмельницького, присвоївши титул князя сарматського, призначивши турецьким васалом.

Юрій Хмельницький

У 1677 році турки здійснюють невдалий похід, після якого гетьман вирішив тікати до християн. Але в 1678 році турки завойовують і руйнують місто Чигирин, московським військам довелося відступати. Хмельницький разом з Павлом Яненком – Хмельницьким здобувають перемогу над козацьким загоном лівобережної України під Каневом, повністю його розбивають, місто руйнують і спалюють. Турки спалили Канівський монастир, в якому із вірними загинув архімандрит Макарій (канонізований церквою як мученик).

Хмельницький зрештою допустився чимало помилок в Немирові. Турецький паша дізнався про побори, страти, а тому у 1681 році відсторонив його від гетьманства, призначивши молдованина Дуку. У 1683 році в ході бойових дій Дука був схоплений поляками. Хмельницький знову повертається до гетьманської влади,  сподівань паші не виправдав. Через страти, пригнічення народу Хмельницький поплатився власним життям. У 1685 році в Кам’янці відбулася публічна страта заарештованого турецьким пашею Юрія Хмельницького. Його задушили шовковою ниткою, а тіло викинули у воду.

Пегас

Яка твоя реакція?

Радість
3
Щастя
5
Любов
2
Не завдоволений
3
Тупо
2

Интересно почитать:

Также в категории:Історія

img-8 Історія

Мова геез

Геезська мова (геез) – одна з найдавніших семітських мов, що має величезне культурне та релігійне ...