Історія релігійРелігія

Якоб Арміній: життя та спадщина

Якоб Арміній був видатним богословом і священиком голландської реформованої церкви, який виступив проти суворого кальвіністського вчення про приречення. Народився він 10 жовтня 1560 року в Аудеватері, Нідерланди. Його теологічна система, яка пізніше отримала назву армініанство, мала значний вплив на розвиток християнської думки.

Ранні роки

Якоб Арміній: життя та спадщина

Арміній народився в Аудеватері в 1560 році. Його батько помер, коли він був немовлям, і опіку над ним взяв на себе Теодор Емілій, який забезпечив хлопцеві навчання в Утрехті. Після смерті Емілія у 1575 році Арміній продовжив навчання завдяки підтримці Рудольфа Снелліуса, професора з Марбургу, в університетах Лейдена (1576–82), Базеля та Женеви (1582–86).

Освіта та кар’єра

Після короткого перебування в Падуанському університеті, Римі та Женеві Арміній переїхав до Амстердама, де був висвячений у 1588 році. У 1603 році він був призначений професором теології в Лейденському університеті, де пропрацював до своєї смерті. Останні шість років його життя були позначені богословськими суперечками, особливо з Франциском Гомарусом, його колегою з Лейдена.

Теологічні суперечки

Арміній, людина м’якої вдачі, був змушений вступити в суперечку проти своєї волі. Спочатку він підтримував кальвіністську точку зору про приречення, яка стверджувала, що обрані для спасіння були визначені до Адамового гріхопадіння. Проте згодом він почав сумніватися у цьому вченні, вважаючи його занадто суворим, оскільки воно не передбачало місця для людської свободи волі в процесі спасіння. Арміній запропонував концепцію умовного обрання, за якою Бог обирає до вічного життя тих, хто з вірою відповідає на божественну пропозицію спасіння. Таким чином, він прагнув наголосити на Божому милосерді.

Спадщина

Після смерті Армінія його послідовники підтримали його погляди, підписавши Ремонстрацію — теологічний документ, написаний Йоганнесом Уйтенбогертом у 1610 році. Ремонстрантне армініанство обговорювалося на Дортському синоді (1618–19), збори голландської реформатської церкви, де армініанство було дискредитовано та засуджено, а його прихильники зазнали переслідувань.

Однак у 1629 році твори Армінія були вперше опубліковані в Лейдені, а до 1630 року Братство ремонстрантів досягло законної терпимості. Зрештою, у 1795 році армініанство було офіційно визнано в Нідерландах. Наголошуючи на Божій благодаті, воно вплинуло на розвиток методизму в Англії та США.

Якоб Арміній залишив значний вплив на християнську теологію, виступивши проти суворих догматів кальвінізму та наголосивши на Божому милосерді та людській свободі волі.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій