Урарту ще до війни з Ассирією
На думку істориків, Урарту або ж інша назва Арарат входить до складу Ванського царства. Воно є найдавнішою державою, яка сформувалася на Вірменському нагір’ї (простягається між Вірменією, Іраном, Туреччиною), котре займало провідне місце поміж передньоазіатськими державами (перша чверть першого тисячоліття до нашої ери). Держава мала перевагу над Ассирією (перша половина VІІІ століття до нашої ери). Від початку Урарту існувало як союз племен у ХІІІ столітті до нашої ери, але потім, в ІХ столітті до нашої ери утворилося як держава.
Припинення існування Урарту відбулося у VІ столітті до нашої ери. Населенням держави є урарти, обумовлені хуррітськими племенами середини ІІІ тисячоліття до нашої ери. Урартські племена асимілювалися в результаті вірменського етногенезу. Територіальні межі держави – від Чорного до Каспійського моря. До 714 року до нашої ери Урартське царство підкорив ассирійський цар Саргон ІІ.
Військові дії Саргона ІІ
Саргон ІІ виявив себе перш за все як розумний військовий тактик. Розпочаат ним військова операція передбачала успіх. 714 року до нашої ери почав битву біля Урмійського озера, а в місті Мусасір розграбував храм урартського царя. Так було розпочато перший етап війни.
Війна з Урарту
Саргон ІІ підготовлює військо, щоби йти війною проти урартського царя Руса І. Русом І ведеться боротьба із встановленням Урартського царства, з єдиною метою – підкорити Закавказзя. Всередині держав виник бунт намісників, особливо ж у прикордонних областях, котрі бажали утворити вільні князівства, які були б самостійні в управлінні і щоб у такий спосіб послабити Урартську державу. Кінець VІІІ століття до нашої ери призвів до посилення ассирійського війська під командуванням Саргона ІІ.
Військо царя Саргона ІІ вирушило на Урарту і завдає удару по армії царя Руси І. До кінця придушити царство урартів не вдається. Урарти демонструють мужність, вистоюючи перед ассирійським напором.
Нова влада Урарти
Як тільки Саргон ІІ 706 року до нашої ери помер, до державної влади Урарти прийшов Аргішті ІІ. Послідовні контратаки Аргішті дозволили йому просунутися з військом на територію ворога, яким насправді є Ассирія.
Перемоги і поразки Урарти
У будь-яких військових баталіях не може обходитись без звитяг та поразок. Держава переживає золоте століття. Спочатку урартськими царями Аргішті ІІ та Русою ІІ здобуваються перемоги одна за іншою, проте не обійшлося без поразок. Невдачі почалися зі зміною державних правителів таких як Руса ІІІ та Руса ІV. Війська Урарти потерпіли розгрому як і сама держава.
Становище Урарти і Ассирії
Дві держави опинилися в складному становищі: громадянська війна захлиснула Ассирію і послабила її після 627 року до нашої ери. Ассирія зазнає краху у 605 році до нашої ери, зазнаючи ударів від союзників інших держав. Урарту поки що залишалася незалежною. Проте 590 року до нашої ери на Урарту здійснюються напади зі сторони Мідії та Скіфії. Вони не залишили жодного каменю, практично все зазнало руйнації.
Таким чином тоді ще могутня держава Уратру, котра зуміла об’єднати народи і утвердитися не могла й подумати, щоб у такий спосіб назавжди припинить своє існування навіть після падіння такої величної імперії як Ассирія.
Панас Вернигора