Ваорані населяють Північний Захід Амазонії і тривалий час займалися лише полюванням, збиранням та примітивним сільським господарством. Народ вів осілий спосіб життя. Перший контакт із європейцями відбувся у 1956 році і провалився. Місіонерів, які прибули до них, одразу було вбито, проте місіонери все-таки змогли встановити дружній контакт.
На той час нафтові компанії вели розвідку територій, на яких жили ваорані, через що відбувалися постійні сутички між нафтовиками та племенами. Вони постійно нападали на табори геологів, заважаючи розвідувальним роботам. Нафтовики спонсорували місіонерів, які поступово переконали їх переселитися до цивілізації. На сьогоднішній день народ живе в резервації на території Еквадору, і їхнє населення сягає 3 тисяч осіб.
Особливості
Ваорані досі зберігають свій звичний спосіб життя, ходять голими і живуть у хатинах із пальм та листя. У таких будинках можуть жити до 15 осіб, а головний будинок вміщує до 30. Дим від багать робить такі будинки міцними, а дахи водонепроникними.
Народ має відмінні знання про навколишнє середовище, вони можуть добувати кураре — токсин, що використовується в дротиках, вони трепетно ставляться до тварин і не полюють на оленів, змій або ягуарів, а полювання відбувається виключно за допомогою отруєних дротиків.
Традиції та звичаї
Ваорані постійно проводять свята, присвячені добробуту. Щоразу коли в племені є надлишок продуктів проводиться свято, на якому прийнято пити, танцювати та співати. Такі святкування тривають два дні, протягом яких ніхто не повинен спати, а жінки та чоловіки поділяються та окремо співають.
У племені поширені близькі споріднені статеві зв’язки. Так, хлопчик може одружитися зі своїми кузинами, а також може мати дві дружини. За деякими відомостями, у них існував закон Левірата, коли жінка овдовіла жінка повинна вийти заміж за одного з братів свого чоловіка.
Релігія
Незважаючи на зусилля місіонерів, ваорані сповідують християнство лише номінально. Велику роль вони відіграють традиційні вірування. Так, вони не розрізняють духовного та матеріального світу, вважають, що духи мешкають серед них. Народ уклоняється лісу і вважає, що колись увесь світ був лісом.
Іван Гудзенко