Отримав при народжені ім’я «Ратнакара», що в перекладі із мови санскриту означає- той, що вийшов з мурашника.
Народився у Бхрізі готрі, браміна Прачета. Як свідчать легенди та перекази, він притримувався мисливського та розбійницького способу життя, годуючи сім’ю з розбійницьких доходів аж поки не зустрівся з сімома рішами (мудрецями). Ті мудреці пояснили, що людське життя та гуманітарні цінності ефірні. Радіючи тому, що отримав нове знання, став повторювати ім’я Рами за порадою цих семи мудреців.
Відповідно у такому стані перебував протягом багатьох років. Настільки захопився цим, що не потім як навколо нього мурахи сформували мурашник. Прокинувся лише тоді, коли його кикали ріші, які поверталися, через пробудження став називатися Вальмікі, що в перекладі зі санскриту означає – мурашник. Поступовими кроками, Вальмікі досягнув статусу мудреця. Він набуває натовпи учнів, що йдуть за ним. Зустрівся з мудрецем Нарадою, почув від нього історію про Раму та події, які відбувалися в Ланці.
Для написання епосу «Рамаяна» використав розмір, який винайшов під час спостереження за птахами після того як віршоване прокляття спрямував на мисливця, котрий застрелив сумуючого самця. Вальмікі надав в лісі пристановище вигнаній Сіті, розпорядився своїм ашрамом. Після народження синів, Вальмікі взявся за їхнє навчання. Вони були навчені епосу «Рамаяна».
Вальмікі до того ж приписують укладання «Йоги –Васіштхи» — видатний філософський текст адвайти-веданти та індуїзму. Доживши до глибокої старості, віддаляється в гори, насолоджуючись заходом сонця, застигає в медитації Тіло Вальмікі з’їли мурахи, тим самим підтверджується самантика імені. На честь цього мудреця названий один із кратерів планети Меркурій. У 1963 році вийшов фільм під назвою «Вальмікі», головну роль в якому виконав Раджкумар.
Пегас