Спочатку приведу всім відомий факт відносно єгиптології. Як ми знаємо, один з найміцніших мінералів у світі – це діорит. Його майже неможливо обробити, бо він надміцний. Навіть наша сучасна цивілізація з усіма сучасними технологіями не може зробити це. Тим більше єгиптологи були здивовані знахідкою статуї фараона Хафру, яка зроблена з діориту. Археологи, що зробили це відкриття заявили про нову еру у єгиптології, бо ніхто з науковців не може зрозуміти – яким чином у давньому Єгипті змогли обробити діорит. Але статуя фараона Хафру – не єдиний виріб давніх єгиптян з діориту. З того часу почався пошук технологій, за якими могли б бути виготовлені ці вироби.
Єгиптяни обробляли не тільки діорит, а й інші тверді породи: граніти, діорити, ріоліти, обсидіани, кварцити. Це відкриття дуже здивувало світ й стало початком додаткових досліджень культури давніх єгиптян.
Щось подібне є й у скелях над Дністром, у гірському масиві Товтри, а також на малих річках басейну Дністра. Найбільше цікавих знахідок є на Ямпільщині.
Ми вже писали про те, що на скелях та у печерах над Дністром є загадкові знаки – невеликі лунки. Деякі з них частково відтворюють картину зоряного неба (відображують зірки – своєрідна зоряна карта). Але, як кажуть скептики, зробити такі лунки на вапнякових породах, або на кремнієвих не важко, з цим може впоратися навіть мала дитина. А ось зробити такі лунки, або навіть цілі малюки й візерунки на твердих породах – це вже дуже важко, навіть з використанням сучасних технологій.
А що ми бачимо на Ямпільщині? Маленькі водоспади річок Дністровського басейну та Дністра проходять через скелі з червоних гранітів. Також трапляються й інші тверді породи. Й дослідники знайшли на цих породах, поруч з водоспадами та порогами, лунки та малюнки, які давніми культурами були нанесені на ці надтверді камені. Як це відбулося? Дослідження цього питання допоможе нам віднайти й відродити знання тих культур й цивілізацій, які були нашими предками. Бо ці Знання – невід’ємна частина нашої духовної спадщини!
Дуже дякую дослідниці Вінниччини Валентині Ленівковій за надання цікавих матеріалів, які започаткують роботу з дослідження скель біля Дністра.
Ігор Мехеда