Історія філософії

Степан Балей

Представник українсько-польської психології.

Народився на початку зими 1885 року в селі Великі Бірки на Тернопільщині, в сім’ї вчителя. Після закінчення школи вступає на навчання в Українську гімназію у місті Тернопіль. Займався студіюванням психології та філософії очолюючи філософський факультет при Львівському університеті. З 1907 року закінчує Львівський університет.

Розпочинає викладацьку діяльність в Перемишльській, Тернопольській і Львівській гімназії: математика, початкова психологія та логіка. Балай навчається в Берліні. Спільно з Карлом Штумпфом працюють при Інституті психології. Потім ще навчається у Паризькому та Віденському університеті, в яких здобуває медичну освіту.

Степан Балей

З 1911 року – отримує науковий ступінь двогалузевих наук – філософії та медицини. У творчій діяльності Балей зуміє поєднати філософію з медициною. Після 1918 року – працює у Відні серед студентів університету. Займається публіцистикою, активною працею роботою журналу «Учитель».

Журнал «Учитель»  вважався найкращим виданням Українського педагогічного товариства, адже тут містилися статті з таких дисциплін як педагогіка, психологія, а також низка науково-популярних різногалузевих нарисів. Ним об’єднувалися сили науковців та педагогів усієї Галиччини. З 1916 року – світ побачив працю Балея під назвою «З психології творчости Шевченка».

З 1918 – працює у Львівській лікарні у відділенні нервових хвороб, читає курси в УТУ (українське таємне товариство). Працює над творчитми доробками: «Нарисом психології», «Нарисом логіки» (1922-1923 рокки) – перші підручники в україномовному варіанті. Свої публікації відправляв в «Український медичний вісник».

З 1924 року виходить його праця під назвою «Трійця в творчости Шевченка» (заборонена при радянській владі). З 1927 року – обраний на посаду професора Варшавського університету. З 1928 року – очолює кафедру дитячої та педагогічної психології. З 1936 -1951 років – очолює посаду при Варшавському педінституті Спілки вчителів. Вийшла серія праць науковця, яка торкалася важливих питань: «Психологія підліткового віку», «Нариси психології у зв’язку з розвитком дитячої психіки», «Нарис психології виховання», «Характерологія і типологія дітей і молоді», «Дорогою самопізнання», «Психологічна проблематика підростаючого віку». Усі праці писалися з періоду 1931 по 1950 рік.

Проте науковець не зупинявся на досягнутому, далі працюючи у площині психології, досліджуючи власне психологію літературної творчості. У цьому напрямку слід віднести такі праці як «Психологічні замітки про виникнення поеми Словацького «В Швейцарії»», а також «Творча особистість Жеромського».

Степан Балей здобув заслужені оцінки в науці. Входив у членство Польської академії наук, установ наукового характеру. Отримав нагороду – офіцерський Хрест Відродження Польщі. Прожив всього лише шістдесят сім років. Помер на початку осені 1952 року. Похований на місцевому цвинтарі Варшави у Повонзках.

Пегас

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія філософії