Воно сягає своїм корінням у глибини віків. За часи правління царя Агашвероша, на його землях жило багато євреїв. Одного разу, прогнавши свою царицю за непокору, він вирішив обрати собі нову дружину, тому наказав привести до нього усіх молодих дівчат королівства. Серед них він обрав собі нову царицю, нею стала молода і мудра Естер, яка походила з єврейського роду і була племінницею Мордехая, царського служителя. Коли Естер стала новою царицею, Мордехай порадив їй не виказувати свого походження.Через деякий час Мордехай дізнається про придворний заколот та з допомогою Естер рятує Агашвероша. Цей благородний вчинок навіть занесли до царського літопису. Після придушення заколоту першим міністром царя став чоловік на ім’я Гаман, але він був гордовитим та пихатим, тому бажав, щоб усі йому кланялися при зустрічі, але Мордехай не хотів підкорятися. Тому Гамана вирішив йому помститися – знищити і його, і весь його народ.
Щодня нашіптуючи цареві обвинувачення щодо єврейського народу, Гаман зрештою отримує згоду на його винищення. Щоб вирішити, коли відбудеться велика битва міністр кинув жереб, який вказав на 13 число місяця Адар. По всіх провінціях та великих містах Гаман розіслав наказ, щоб 13 числа озброєнні воїни винищили єврейський народ.
Але його плани не здійснилися, дізнавшись про заколот проти єврейського народу Естер наказала всім євреям поститися та молитися три дні, а після цього, вилучивши вдалий момент, зізналася царю якого вона роду і, що їй загрожує небезпека. Агашгарош стратив Гамана, а єврейський народ і до сьогодні святкує Пурім.
Перед цим святом передує триденний піст, а ось в день свята не варто обмежуватися. Більше того рекомендується не лише святкова вечеря, як зазвичай, а й вживання святкових страв протягом всього дня. Пурім – це день радості та банкету, у ці дні прийнято проводити карнавали, на яких відбуваються театралізовані дійства, що розповідають про стародавню легенду. В синагогах читають книгу Естер, а щойно зачують ім’я Гамана, піднімають шум, аби його заглушити. У цей день прийнято роздавати бідним святкові страви, причому отримувач не повинен знати від кого отримана милостиня. Також роблять пожертву до спеціального фонду.
Головною стравою цього дня виступає гаменташ, пиріжки з маком, що мають трикутну форму. Пурім це свято безцеремонних веселощів, оптимізму та жартів, адже воно відображає не стільки радість духовного, як матеріального буття.
Степан Іваноський