Сьогодні 12 лютого (30 січня) Православна церква вшановує день пам’яті трьох святителів Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Золотоустого. Саме з цих видатних богословів ІV століття починає свій відлік золота ера патристики. Василій, Григорій, Іоанн народилися в різних місцевостях, були покликані Господом нашим Ісусом Христом до пастирського служіння. Отці – каппадокійці вважаються справжніми оборонцями і просвітителями всесвіту, захисниками православної віри і християн від єретичних вчень, добрими сіячами вчення Ісуса Христа і продовжувачами апостольської місії на землі.
Тому у Євангелії від Матфея чітко сказано : «Отак нехай світить світло ваше перед людьми, щоб бачили добрі діла ваші і прославляли Отця вашого, що є на небесах» (Мф.5,16). Тому світильниками, які віддзеркалюють від себе божественне світло християнської душі стали архіпастирі духовних спільнот Василій, Григорій та Іоанн. Вони брали до уваги за взірець наслідування духовно – морального життя Господа нашого Ісуса Христа та Його учнів.
Таким чином було поєднано дві культури : античну і візантійську. Представниками першої виявилися Василій Великий та Григорій Богослов, другої ж – Іоанн Золотоуст. За свою місіонерську, проповідницьку, душпастирську і богословську діяльність були удостоєні Господом Ісусом Христом називатися «стовпами Церкви Христової».
Василія Великого було іменовано «світилом Церкви», Григорія Богослова «розумом Господнім», а Іоанна Золотоустого «устами Божими».
Для кожного християнина вони є взірцями духовного просвітництва, мудрими керівниками Церкви і ревнителями Христової віри. То ж беручи до уваги приклад впливових і авторитетних богословів, сучасним духовним пастирям слід навчитися бути такими як вони у слові, житті за вірою та духовній чистоті, щоб у кінцевому результаті стати спадкоємцями вічного життя разом з Христом Спасителем.
Богдан Стрикалюк