П’ятий біблійний місяць ав (караїмською мовою — улаг’-ай) — драматичний місяць в історії народу Тори. Вавилонський цар Навуходоносор послав до Святої Землі військо на чолі з начальником охорони Невузарданом, і в 586 році до нашої ери, 7 — 10 ава зруйнував головну святиню віруючих у єдиного Бога — Єрусалимський Храм, де Предвічний відкривався своєму народові; до речі, другий Храм був зруйнований у ці ж дні, тільки більш як 600 років по тому, в 70 році нашої ери.
Караїми розпочинають місяць десятиденним постом Он куьн ара. Ці дні утримуються від вживання м’яса, по суботах читають Плач Єремії. Не справляють весілля, не святкують інші урочистості.
Останні три дні — з 7 по 10 ава — Юч куьн ара — три дні посиленого дотримання жалоби. В ці дні замовкають пісні й танці, караїми читають книгу Йова, що розповідає про страждання праведника.
У дні 7 і 10 ава утримуються від їжі, тримають пости. 10 ава — день Недава (Курбан). Цього дня тримають полудневний піст, поминають покійних, відвідують цвинтар. З вечора 10 ава вже можна вживати м’ясо, починається період Авуз ачар (в перекладі з караїмської — «відкриття рота»).
За традицією на дворі кенаси ріжуть барана, а м’ясо роздають бідним. Влаштовується застілля після днів посту. Життя повертається в своє звичайне річище. Цього, 5778 року від Адама, дні Он куьн ара почалися з настанням місяця ав у ерев шабат (увечорі напередодні суботи) 13 липня. 7 ава припадає на п’ятницю 20 липня; 10 ава — на понеділок 23 липня.
Олександр Дзюба