Антична філософіяЕліністична філософіяІсторія філософії

Пошук істини за Сократом. Етика Сократа

Сократ — давньогрецький філософ, який порівнював істину з небесним світилом — сонцем. Воно існує незалежно від людських бажань, і єдине для всіх людей.

Який постулат мається на увазі?

Всі живі істоти проходять цикл народження і смерті. Людина єдинa із Всесвітом і підпорядковується світобудові. Сократ стверджував, що у нього власна істина. Сократ вважав, що люди не можуть відрікатися від загальної істини. Як неможливо відмовитися від свого розуму або заперечувати приналежність до людського роду. Але і знати, що являє собою істина — смертні не здатні.  Людина погоджуються з тим, що вона існує, але не може претендувати на абсолютне знання. Відомий афоризм філософа: «Я знаю, що нічого не знаю», як раз демонструє, що людина не може володіти незаперечною істиною. Її пошук — повинен стати першочерговим завданням для людей.

Де шукати духовний досвід?

Сократ вважав, що людина незалежно від інших, повинна сама знайти свою істину. Такий пошук завжди сповнений труднощів, парадоксів і філософствування. Пройшовши тернистий шлях, за допомогою евристичного методу (від грец. «знаходити») — особистість може пізнати істину або максимально наблизитися до неї.

Пошук істини за Сократом. Етика Сократа

Філософія допомагає знайти правильну дорогу і зорієнтуватися в хаосі думок. Але навіщо людям шукати правду, якщо сутність людського життя,  і так сповнена  труднощів?

Роздуми про своє призначення, забирають час і порушують душевний спокій. Повсякденна рутина затягує людину, якій  ніколи думати про високі почуття і не приходять в голову думки, що суєта — це видимість повноцінного життя.

Сократ пропагував відкласти нагальні справи і пізнати сенс буття, інакше людина втрачає статус «розумної істоти». У своїй бесідах з учнями  він м’яко підводив співрозмовників  до того, що немає межі досконалості, змушував засумніватися в прописаній істині. Все це робилося для того, щоб підштовхнути людей до пошуку духовного досвіду.

Ідеологія Сократа актуальна в усі часи. Його вчення знаменувало істотне зрушення в філософії. Направляючи увагу на дослідження світу, людина пізнає себе і духовно збагачується.

Ольга Степаненко

Яка твоя реакція?

Радість
1
Щастя
1
Любов
-2
Не завдоволений
0
Тупо
-1

Интересно почитать:

Также в категории:Антична філософія