Історія релігійРелігія

Оріген – життя, книги та вчення

В період розвитку раннього християнства  на світову арену висувається постать молодого християнського теолога і філософа середньовіччя  Орігена. Народився Оріген у ІІ столітті нашої ери в християнській сім’ї – греків, а отже за походженням імовірніше був греком. Місцем народження є місто Олександрія.

Його батько Леонід  викладав граматику в християнській школі. А це могло вплинути на освітній розвиток молодого хлопця. Оріген отримує прекрасну освіту. На перешкоді Орігена постають нові випробування: заарештований при імператору Септимію Северу, а потім страчений за його наказом  батько;  конфіскація всього майна. Зрештою мученицький подвиг змусив хлопця замислитися над деякими речами. Намагання прийняти мучеництво з рідним батьком було упереджене матір’ю.  Мученицький подвиг за віру Оріген сприймає за найвище людське щастя.

Оріген – життя, книги та вчення

Період ІІІ століття нашої ери  негативно позначився  на матеріальному становищі сім’ї. Для того, щоб прогодувати сім’ю, він студією граматику і риторику, а в Олександрії обирається вчителем катехетичної школи.

Освіта

Оріген навчається в Олександрійській школі при Амонію Саккасу, де й отримує богословську освіту. Саккас здійснює сильний вплив на подальший розвиток філософської діяльності свого учня. Проте не обійшлося без втручання в діяльність самої школи римської влади. Оскільки існувала небезпека для учнів та школи, а тому довелося тікати. З приходом імператора Каркали 216 року від Олександрійської богословської школи не залишилося жодного каменю.

Втеча в Палестину

Палестина стає місцем безпеки для  Орігена. Йому надається притулок двома єпископами: єрусалимським Олександром та кесарійським Феоктистом. За єпископським наставництвом Орігену доручили пояснювати Священне Писання людям у храмі. Про Орігена дізнався єпископ Димитрій ісказав аби той швидше повернувся до Олександрії.

Викладацька діяльність

Протягом десяти років викладає богословську науку. Палестина створила поле наукової діяльності Орігена. Сам він пише твори богословського і філософського характеру.

Прийняття сану

У 228 році нашої ери над ним єпископ Олександр і Феоктист звершили таємне рукоположення в місті Кесарія по дорозі до Греції. Оріген прийняв сан священика. Таке прийняття сану не було схвалено єпископом Димитрієм. Двома місцевими соборами Орігена осуджено за негідне носіння священицького сану.

Осудження єписопом Димитрієм Олекандрійським

Єпископ Димитрій всіляко перешкоджав Орігену. Він надіслав окружне послання до усіх єпископів. З цим незгідні були чотири єпископи з Палестини, Фінікії, Аравії, Ахейї.

Гоніння Орігена

Розпочато  переслідування богослова Орігена, зведення на нього наклепів, безглуздих звинувачень. Натомість богослов відчував себе потрібним в Кесарії Палестинській, не припиняючи роботи.

Діяльність в Кесарії Палестинській

Завдяки діяльності Орігена в Кесарії Палестинській збільшується кількість учнів. Оріген проповідує, стає учасником богословських дискусій під час яких навертає у християнство частину опонентів, котрі підтримували вчення одночасної смерті і воскресіння тіла та душі. Наставляє на істинний шлях в місті Бостра аравійського єпископа Беріла за неправдоподібне навчання про особистість Ісуса Христа. Переконання Орігена в дискусії  вплинуло на зміну поглядів єретика і намір прийняти християнство.  Зустрічається в Антіохії  з матір’ю імператора Олександра Севера – Юлію Мамен, яка теж приймає християнську віру.

Підтримка християн

Пам’ятаючи смерть батька, Оріген не полишає християн, розуміючи їхній свідомий акт мучеництва за віру. Він виявляє опіку на сім’ями спраглих ув’язнених та страчених християн.   За заборонену діяльність римська влада заарештовує  священика Орігена разом із його прихильниками. У в’язниці пише «Заповіт до мучеництва», взявши за основу життя двох мучеників. У «Заповіті» просить аби християни не відверталися від віри в Христа: «Той, кого переслідують за віру під допитами – тісно поєднується з тим, кого він публічно визнає». У цьому висловлюванні Оріген має на увазі Бога. На його думку бажання отримати свою душу, отримання не у вигляді душі залежить від втрати через мучеництво, складення її до ніг Христа – це дароване спасіння для неї (душі).

Творча діяльність Орігена

Оріген є автором унікальних за своїм змістом творів, серед яких виділяються: «Трактат про душу», «Слово промовлене до мучеництва», трактат під назвою «Про начала», в останньому викладені погляди богослова на рахунок предмета віри. Велика увага приділяється Орігеном душі та духу з відкиненням буквального тлумачення Біблії, прийняттям алегоричного тлумачення книг Старого та Нового Завіту, настоюючи як на моральному так і споглядальному смислі. Колосальну роботу було зроблено ним над «Гекзаплою» (Шістьма книгами), тобто порівнювальним дослідженням різних редакцій текстів Старого Завіту.

Розуміння Біблії

Оріген розуміє Біблію як вміст екзотеричних та езотеричних знань. Це можна досягнути не кожна людина, а лише та, що має «духовий ріст» (мається на увазі Богопізнання).

Останні роки життя Орігена

Сімдесятирічного Орігена ув’язнили в місті Тир, жорстоко допитували, закували в ланцюги, а пізніше відпустили. Перенесені ним допити і катування далися в знаки. У 254 році Оріген помер. Тіло видатного богослова поховали в храмі Христа Спасителя у місті Тир.

Панас Вернигора

Яка твоя реакція?

Радість
2
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій

img-10 Історія релігій

Пуджа

Пуджа — це центральний елемент індуїстської духовної практики, що включає різноманітні церемоніальні дії, спрямовані на ...
img-11 Історія релігій

Кундаліні

Кундаліні – це загадкова та потужна космічна енергія, яка, згідно з тантричними та езотеричними традиціями ...