Історія

Нацизм і фашизм: спільні та відмінні риси тоталітаризму у Європейському контексті

Нацизм і фашизм є двома ідеологіями, які з’явилися в міжвоєнний період у Європі і визначали політичний ландшафт під час Другої світової війни. Ці тоталітарні режими мали багато спільного, але водночас різнилися в своїх концепціях та практиках.

Спільні риси

Нацизм і фашизм: спільні та відмінні риси тоталітаризму у Європейському контексті

Тоталітаризм та авторитаризм

Нацизм і фашизм визначались як тоталітарні режими, де влада була концентрована в руках лідера ідеології. Ці режими ставили перед собою завдання контролювати усі сфери суспільства, включаючи політику, економіку, культуру і освіту.

Екстремізм та націоналізм

Націоналізм був однією з центральних ідей як нацизму, так і фашизму. Обидві ідеології підкреслювали супер пріоритет власної нації та розглядали інших як менш цінних або навіть ворогів. Екстремізм і прагнення до «чистоти» нації були основними частинами обох режимів.

Антикомунізм та антисемітизм

Нацизм і фашизм визначалися сильним антикомунізмом та антисемітизмом. Ці ідеології вважали комунізм та євреїв небезпечними для національного порядку і прагнули придушити будь-які форми опозиції або непокори.

 Культ  лідера

Як у нацизмі, так і в фашизмі, великий акцент покладався на культ особистості лідера. Гітлер в Німеччині та Муссоліні в Італії представляли собою символи влади, і їх образи були використані для консолідації влади та стимулювання підтримки населення.

Відмінні риси

Расизм та расова ідеологія

Однією з відмінних рис нацизму був явний расизм, оснований на ідеї «арійської» раси, яка вважалася над нацією над іншими. Фашизм, хоча й використовував пропаганду національної переваги, не визнавав таких жорстких расових доктрин, як нацизм.

Корпоративізм та співпраця з великим зізнесом

В Італії під Муссоліні фашизм впроваджував політику корпоративізму, що передбачала співпрацю між державою, великим бізнесом і трудовими організаціями. Такий підхід відрізнявся від більш соціалістичних елементів, які виявилися в економічних програмах нацизму.

Мілітаризм та експансіонізм

Нацизм, в основному, мав метою відновлення територій, втрачених Німеччиною під час Першої світової війни, та створення «простору для арійської раси». Фашизм, з іншого боку, був більш спрямованим на відновлення слави Римської імперії та створення нового імперіалістичного утопічного порядку.

Соціальний популізм та класовий конфлікт

Фашизм в Італії сприяв соціальному популізму та спробам вирішення класових конфліктів через співпрацю різних соціальних класів. У нацизмі ж соціальні питання були менш акцентовані, а економіка більше піддавалася ідеям національного соціалізму.

Хоча нацизм і фашизм мали багато спільного у своїх прагненнях до тоталітарного контролю, націоналізму та культури лідерства, їхні відмінності у расових ідеологіях, підходах до бізнесу, економічних стратегіях та соціальних питаннях зробили їх тоталітарними ідеологіями, які залишають значимий слід в історії Європи та світу.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія

Історія

Хто такі арійці?

Термін «арієць» спочатку означав «цивілізований», «благородний» або «вільний» і використовувався мігрантами з Центральної Азії, відомими ...