Божества: Гайка (Gadget Hackwrench) /
Арсеус (Arceus).
Релігії: гайкослав’я / арсеїзм.
Конфесії: Церква Гайки /
формально не існує.
Писання: Основи гайкослав’я /
формально не існує.
Рок заснування: 2002 / 2009.
Країни виникнення: Російська Федерація / Японія.
Не тільки книги та комп’ютерні ігри виступають в ролі джерел для релігій, а і фільми, та, як не дивно це звучить, мультфільми. В даній статті мова піде про двох персонажів різних країн, різної вікової категорії та різної серйозності відношення до своїх мультяшних божеств.
Мишка- техно-творець.
Гайка – один із головних героїв відомого діснеївського мультфільму «Чіп і Дейл поспішають на допомогу», де вона грає роль технічного працівника при вже згаданих бурундуках. Одначе в Росії до неї виник зовсім інший інтерес. Не є таємницею, що всі більш-менш відомі вигадані персонажі мають свої фан-клуби, але далеко не всі можуть похвалитися власною Церквою ! Особливо ревні фанати вмілої «на всі руки» Гайки організували релігійну організацію в честь свого ідола. Крім того існує «Орден гайки», які організовують нічні ходіння із факелами «во славу» своєї богині.
Існує два напрями у даній монотеїстичній релігії, які по-різному ставляться до сутності Гайки. Тому дуже тяжко визначити чи гайкослав’я – пародійна релігія чи релігія, що маскується під виглядом жарту. Хоча сама назва є алюзією[1] на православ’я.
Перший напрям, він же «оригінальний» представляє із себе певний технокульт або ж технофетишизм. Така собі шаманістична технічна релігія із мантрами закликання техніки та іншими подібними речами.
Гаєчка виступає, як творець світу та має безліч форм перевтілень. А героїня мультсеріалу є лише одним із її головних аватарів. Крім того фанати вірять в її друге пришестя, апокаліпсис та закликають до джихаду. Одним словом доволі типова релігійна пародійність. Більш детальну інформацію можна знайти в їхньому теологічному підручнику «Основи гайкославия».
Другий напрям і ще цікавіший. Вони насправді вірять, що Гаєчка це певний егрогор людей технічної спеціальності (якщо не всіх, то принаймні багатьох).
Хоча між ними і спільне – це ненависть до єресі, що Гайка лише мрія та астральна подруга бога Ктулху, і лише йому сниться. Також приписується наслідувати головним героям серіалу, тобто допомагати всім нужденним.
Існує думка, що перегляд даного мультфільму зробив життєвий шлях багатьом технічним комп’юрщикам. Можна пояснити це так : образ позитивної мишки став, ніби своєрідним ідеалом і, коли діти виросли, то зробили свій вибір в напрямку технічних спеціальностей.
Покемоно-божество.
Ще більш дивовижним божком є один із героїв японського мультсеріалу «Покемони». Розмова піде про Арсеуса – легендарного покемона, який ще й до того є творцем всіх інших покемонів та найстарішим серед них. Навіть саме його ім’я натякає на його божественну сутність: Arce + deus (бог). Персонаж був запущений відносно недавно у 2009 році і с того часу серед дітей, а інколи і підлітків, зародилася своєрідна монотеїстична релігія онлайнового типу.
Зовнішньо Арсеус подібний на кентавра, який, скоріш за все і послужив йому прототипом, хоча може міняти своє тіло за допомогою спеціальних пластин. Згідно арсеїзму, Арсеус створив весь світ і також може відновлювати предмети, що були раніше їм знищенні. Сам же він вилупився із яйця в місці, де нічого нема. Більшість, звісно, грає у віру, але немало незрілих осіб і справді вірять в це.
Одним із головних, якщо не єдиним, священнодійством є збирання карток та фігурок із світу «Покемонів». І робиться це в ім’я вищого блага, яке конкретно не описується. Так, що можна в певній мірі стверджувати, що релігію запустили в світ самі ж творці мультфільму.
Від Автора циклу статей «Пропозиція по Субстанціяї»…
Якщо Гайка була би богинею, то її формула виглядала наступним чином.
Гайка є Персональною Субстанцією, яка єдина та іпостасна (існує в одному екземплярі та багатьох іпостасях); деміург (створювала світ); переважно трансцендентна (частково віддільна від нашого світу); обмежено пізнавана (тільки через віру); патерналістська (дбає про нас); ідеальна (хоча це спірне питання).
[1і De Tr/Im Li Pa Id?]:)– ГАЙКА (інша назва: Гаєчка).
Якщо уявити Арсеуса богом, то його характеристика була би такою.
Арсеус є Персональною Субстанцією, який є єдиний (він такий один); деміург (причетний до створення світу); іманентний (повністю не віддільний від нашого світу); позитивно пізнаваний (навіть науковим методом); патерналістський (турбується про своє творіння); матеріальний (не є ідеальною сутністю).
[1 De Im? Po Pa Ma]:) — АРСЕУС (арсеуський).
Андрій Дмитрук
[1] Алюзія — використання в мові широко вживаного вислову, що натякає на який-небудь загальновідомий історичний, міфологічний, літературний або побутовий факт.