Усі три місця мені пощастило вперше відвідати у 2018 році за запрошенням колег з Молдови, які розвивають духовний туризм.
Придністровська височина у Молдові, яку можна розглядати як геологічне подовження Товтр (Товтри починаються у Львівській області України, проходять далі по Тернопільській, Хмельницькій та Вінницькій областях, далі переходять на територію Молдови й завершуються у Румунії), приховує таємниці Сахарни та Тципова. Орига (давня слов’янська назва міста Орхей) розташована на річці Реут, ущелини навколо якої мають, якщо дивитися з гори, форму дракона.
Історія усіх трьох місць має спільні риси. Це – величезні печерні міста, що вибиті у скелях давніми цивілізаціями. Використовувалися як культові центри. У цих печерних містах жили представники різних давніх релігій.
Коли у Молдові з’явилися християни, ці жерці запросили їх жити й молитися в їх печерних містах. Також християнським аскетам було запропоновано продовжувати розбудову печерних місць. Конфлікту між різними віросповіданнями не було. Це важливо відмітити.
Далі легенди кажуть, що жерці давніх дохристиянських традицій передали знання християнським аскетам, а самі потроху залишили цей світ, й їх давні релігії були забуті.
Печерні міста далі були християнськими монастирями. За радянського періоду багато споруд з цих монастирів були занедбані та покинуть. Знову їх відроджувати як духовні та туристичні об’єкти почали тільки після двохтисячного року. Популярності печерних міст Тципова посприяло те, що тибетські буддисти, й навіть Далай Лама, сказали у інтерв’ю пресі Молдови, що печерні міста Тципова мають сильну природну енергетику та сильно намолені, й тому нічим не поступаються схилам священної гори Кайлас.
Тобто печерні місця Сахарни, Тципова та Ориги (Орхея) пройшли такі стадії: а) давні культові центри, розташовані у підземних печерних містах, б) культові центри давніх жерців разом з першими християнами, в) кульові центри християн – підземні монастирі, г) закинуті печерні міста у радянський період, д) відродження печерних міст у пострадянському періоді.
Дуже цікаві печерні містечка, ми проводили й будемо проводити їх дослідження. Результатами своїх досліджень у 2018 році я поділився з журналістами Молдови. Будемо досліджувати, бо ті жерці, які жили колись у Сахарні, Тциповій та Орхеї можуть виявитися тими самими жерцями (Рахманами) які, за легендами та переказами, жили у Товтрах!
Ігор Мехеда