У гирлі Дунаю існує безліч островів, розділених протоками. На берегах цих островів й росте чилим. За давніх часів зарості килиму спостерігалися тільки на берегах Дунаю.
Першими збирати чилим почали греки, які розбудовували свої поселення по берегах Чорного моря та у гирлах річок, що впадають у Чорне море. Про греків ще й досі існують цікаві легенди. Одна з них така, що великий корабель зайшов у Дунай та сів на мілину. Течія Дунаю швидко намила навколо корабля мулові пагорби та пісок. Виник острів, а корабель опинився на пагорбі у центрі острову, а згодом став центром цілого поселення. Виникло ціле маленьке царство, яке існувало на цьому острові та на прилеглих островах. Власник та капітан цього корабля став царем того царства, а над кораблем надбудували дерев’яний палац. Збереглися легенди про відносини цього грецького царя з вождями місцевих племен. За тими ж легендами, основною їжею цього маленького грецького царства-колонії були плоди водного горіху чилим.
Й це не дивно. Як промислову культуру водний горіх вирощують у Китаї, Японії, Індії. Його готують на пару, роблять з нього борошно, печуть коржі, варять супи, готують зі спеціями. А греки познайомилися з чилимом у гирлі Дунаю.
Крім того, давні греки вважали, що природа удосталь дає нам магічні «Предмети Сили» — бо весь світ «пронизаний магією». Саме вони, перші мандрівники, що припливли на береги Причорномор’я, оголосили водний горіх чилим талісманом на залучення грошового потоку і накопичення багатств. Грецькі посвячені віднесли вплив горіха чилим до дії сфери Венери. А Боги, Ангели та Духи сфери Венери сприяють дружбі, симпатії, любові, співпраці, красі, врожайності та накопиченню благ.
Горіх цей і справді не простий. Народжений у річкових затоках і маючи надзвичайно смачні та солодкі плоди, горіх дарує їх водам річки. Пропливши по рукавах дунайської дельти, плоди чилиму потрапляють у бурхливе поєднання стихій, де води річки пристрасно поєднуються з хвилями Чорного моря, змушуючи один одного буквально закипати бурунами та бульбашками піни. Це буйне злиття двох водних стихій і просочує плоди водного горіха чилим силою Венери та Афродіти. Воно виносить плоди на піщаний берег. Плоди висихають на піску під спекотним південним Сонцем.
Місцеві жителі та приїжджі мандрівники там їх і збирають на талісмани для залучення грошей. Причому збирати засохлі плоди чилиму для талісманів їх просять замовники з інших країн, ці плоди потім надсилають поштовими відправленнями замовникам з далеких країн.
Талісмани з плодів килиму ті, хто їх виготовляють, складають самі. Кількість плодів для талісману визначають інтуїтивно. До плодів додають інші дари морів та річок.
У наш час чилим почав зростати у великих кількостях й на інших великих річках, на яких його у давні часи не спостерігалося. А саме: на Дніпрі та Дністрі. Чилиму багато стало на Київському Водосховищі та у Дністровському Лимані. Та взагалі, уздовж берегів Дніпра, Дністра та навіть на Південному Бузі. Екологи спочатку били на сполох, але зараз вже виявили, що чилим все ж не руйнуює екосистему.
Як виглядають талісмани з горіхів чилим? Надаю фото.
Ігор Мехеда