Вважається, що в цю ніч людина повністю звільняється від всіх земних гріхів. Це свято є ідеальним днем для покращення свого духовного та матеріального життя. У день Маха Шиваратрі найкраще розпочинати грандіозні справи, які планувалися упродовж всього року.
Дуже важливим свято Маха Шиваратрі є для незаміжніх жінок. Усю ніч вони моляться та просять Шиву про доброго чоловіка та вдале заміжжя.
Існує безліч переказів, які розповідають про історію виникнення свята. Один із них розповідає, що в цей день на вівтарі у храмі Шиви дуже погано горіла свічка. Мишка, яка прибігла на вівтар у пошуках поживи, зачепила лампу і вона почала горіти яскравіше. Шива, задоволений такою випадковістю, зробив мишу королем асурів. Згідно з легендою, це свято просвітлення, яке Бог Шива дав людині.
Один чоловік випадково заблукав в джунглях. Коли на землю опустились сутінки, його почав переслідувати тигр. Людина в пошуках схованки залізла на дерево, а хижак приліг внизу, вичікуючи свою жертву. Чоловік, щоб не задрімати, щипав листя та кидав його додолу. Бог Шива був задоволений таким вчинком.
У священному писанні Сканда-Пурана описано чотири Шива-Ратри. Перший з них – це Нітйа-Шива-Ратри (щоденний Шива-Ратри – щоночі), другий – це Маса-Шива-Ратри (щомісячний Шива-Ратри), якого дотримуються в чотирнадцятий день кожного спадного місяця. Третій – Магха-Пратхам-Аді Шива-Ратри, його дотримуються в перших тринадцять днів Магха. Останній – Маха-Шива-Ратри, що триває в чотирнадцятий день спадного місяця Магха.
У кожній частині Індії по-різному відзначають це свято. Проте, незважаючи на традиції, саме в цю ніч по всій країні Бога оспівують у двох проявах, як Шиву – Отця миру та Шакті – Матір всього світу. У сутності вони є єдиним началом, що символізує єдність і Божу силу. У цю ніч проводиться чотири пуджі, які відображають різні прояви Шиви та зміцнюють духовне зростання поколінь.
Іван Гу