Історія

Луцій Корнелій Сулла

Луцій Сулла – державно-політичний Стародавнього Риму, диктатор, воєначальник.

Народився у 138 році до нашої ери в Римі. Походить з роду патриції Корнелії. Представляв цю гілку його прапрадід, диктатор, консул Публій Руфін, який очолював диктаторський режим з 291 по 285 рік до нашої ери (був вигнаний з сенату  через переховування срібного посуд). Його ж прапрадід Публій Корнелій Сулла – жрець храму бога Юпітера. До того ж прадід і дід займали посаду преторів (212 та 186 рік до нашої ери), намісником на острові Сицилія став Пубілй Сулла. Батько Сулли – Луцій Корнелій одружувався двічі. У першому шлюбі народився син, якому дали ім’я Луцій, крім того він мав брата Сервія та сестру Корнелію. Ще в дитячому віці втратив свою матір, виховання займалася мачуха.

У чотирнадцяти річному віці отримав тогу, коли помер батько,  не залишивши жодного завіту після себе. У 104 році до нашої ери сенат обирає заочно Гая Марія на посаду консула, той в результаті приходу до влади готує військо для відбиття атаки германців. Сулла виконував функції легата (посла), а в 103 році до нашої ери – військового трибуна при Гаї Марії. Відносини між Гаєм Марієм та Луцієм Суллою загострювалися. Ще коли Сулла був військовим офіцером Марій почав побоюватися його.

У 102 році до нашої ери Луцй здіснює перехід до Квінта Катули. Як легат Катули швидко увійшов в довіру, досягаючи неабияких успіхів у власній діяльності: перемога над альпійськими варварами, налагодження армійського оснащення. У 101 році до нашої ери приймає спільну участь у битві в Варцеллі з Катулом. Спільним тріумфом  Катула та Марія в Римі  закінчилася перемога над германцями.

В Кілії претора Суллу призначають намісником – проконсулом. За вказівкою римського сенату Луцієм Суллою робилася спроба возведення на трон в Каппадокії проримськи налаштованого  Аріобарзана І «Філоромея» (у перекладі з латини -той, що любить римлян). Близько 97 року до нашої ери проримське угрупування обирає Аріобарзана І на трон. Дізнавшись про це цар Понту Мітрідат VI за допомогою чужих рук вдавався до спроб скинення з трону нового ставленика. На виручку приходить Сулла, який розбиває кападокійця Гордія та війська вірменського царя Тіграна ІІ.

Сулла проявляє себе як дипломат  у питанні союзництва Парфії та Риму. Такі речі прямо суперечили римським традиціям, оскільки право голосу надається сенату. Як тільки Сулла повернувся до Риму його звинуватили в хабарництві та притягнули до відповідальності, згодом звинувачення було знято. Сулла діяв обачно, а тому своєї кандидатури на консульство не намагався висунути. У 90 році до нашої ери стає легатом при консулі Луції Юлії Цезарі. Війна заставила Суллу співробітничати з Марієм.

Сулла та Марій стикаються з небезпечними ворогами республіки – марсами. Перший отримав перемогу над ними. Більша частина року була проведена ним на Апеннінському півострові. У 89 році до нашої ери – очолює наступ на Кампанію та Самнію, ведучи битву з італіками, останні зазнали поразки разом з їхнім ватажком Луцієм Клуенцієм. Тридцять тисяч солдат, що тікали від  Луція було знищено, а в місті Ноли ще двадцять тисяч. Було захоплено також місто Помпей. Увійшовши в Самнію здійснив штурм міста Еклан в хитрий спосіб: підпалив його хворостом, після чого місто капітулювало. Сулла навіть дозволив розрабувати місто римським солдатам. Після розбиття з тилу самнського воєначальника Мотили, захоплює столицю Бовіан. Він вочевидь виокремився серед інших як відважний військовий полководець був удостоєний обсіадінової корони. Повертається до Риму, не претендуючи на консула, чекаючи ще рік.

Луцій Корнелій Сулла

А до того часу  після захоплення Азії Мітрідатом VІ Євпатором чинилися жорстокі розправи над римськими громадянами, у розісланих листах наказу царя про вбивство римлян вказувалася також велика нагорода.  Царем Мітрідатом  під тиском виганяється каппадокійський цар Аріобарзан І та віфінський Нікомед. Мітрідат скористався ситуацією послаблення римської республіки, місцеве населення виступаючи проти поборів римського намісництва повністю підтримало царя. Рим сподівався, що ця війна з ворогом буде настільки легкою, але помилявся. Із закінченням Союзницької війни Сулла все ж таки повертається в Рим. У 88 році до нашої ери його обирають консулом.

У 87 році до нашої ери відбувається підготовка військ Сулли в Греції у війні з царем Мітрідатом. Події в римі змусили Суллу затримати бій на вісімнадцять місяців. У 86 році до нашої ери – штурм Суллою Афін і цілковите його розграбування. Сулла захоплює Акрополь, порт Пірей, зруйнувавши військо-морський арсенал, розграбував крім одних храмів, відомий в Дельфах храм Аполлона. У 86 році до нашої ери – розгромлення військ полководця понтійського царя Мітрідата – Архелая  в Орхомені. В паніці Мітрідат тікав від переслідування, намагався торгуватися з Суллою, але той наклав на нього податок у сумі двадцяти тисяч талантів, конфіскувавши частину кораблів і захопивши зброєю грецькі провінції наказав залишити межі Азії.

Суллою були звільненні полонені, покарані перебіжчики, злочинці в місті Понт. Проти прихильників Сулли в Римі виступили марійці і розпочали свої тиранські дії. Сулла був проголошений римськими солдатами імператором Греції. Новина про жорстоку розправу над консулом в Римі заставила його вчинити справедливий суд над вбивцями. Війська під командуванням Сулли йшли по Аппієвій дорозі, привертаючи до себе додаткові сили нобілів – Квінта ЦецеліяПія, Марка Ліцінія Краса, Гнея Помпея. У 83-82 році до нашої ери відбулася вирішальна битва Луція Сулли в Римі, в ході якої загинув Цінна. Грандіозна битва розпочалася при Коллінських воротах, правий фланг противника був розбитий Красом, хоч і зазнав не значної поразки. В результаті Суллі вдалося знищити марійців.

У 82 році до нашої ери – прихід до влади Луція Корнелія Сулли як диктатора. Ще до диктатури розпочалися проскрипційні списки, в яких вказувалися імена для повної ліквідації, в які увійшли особисті вороги імператора, багаті римляни.  Якщо вбивця приносив голову того, хто значився за списком Сулла видавав йому два таланти срібла (дорівнює 40 кілограмам), коли ж раб – отримував свободу. У 81 році до нашої ери  здійснює намір балотування в консули наступного року.

У 79 році до нашої ери Сулла залишає пост диктатора з невідомих для усіх причин. У 78 році до нашої ери востаннє з’являється на форумі консульських виборів. В цьому ж році помирає в Путевеолах. Кремацію тіла Сулли проводили на Марсовому полі, а поховання в Путеолах.

Пегас

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія