До настання свята мусульмани обов’язково потрібно звершити паломництво – хадж по святим місцям міста Мекки. Такий шлях стабілізує релігійний та моральний рівень розвитку. Курбан-байрам по суті є вершиною хаджу, проголошуючи такі притаманні якості людини як милосердя, доброта, любов до людей. Мусульмани, які в хаджі напередодні Ід аль-Адхи піднімаються на гору Арафат, а в самий же день свята здійснюють символічну дію: побивають шайтана каміння та обходять сім разів довкола Кааби (таваф).
Свято приурочене Ібрагіму. Згідно Корану ангел Джабраїл сказав аби Ібрагім з волі Аллаха приніс жертвувласного сина. Коран не згадує імені сина Ібрагіма, тільки Передання. Там говориться, що Ібрагім вирушає до долини Міна, де здійснює жертвоприношення. У момент його звершення Джабраїл побачив відданість, любов Ібрахіма до Аллаха, замінивши одну жертву іншою –бараном. Аллах дарував життя сину пророка Ібрахіма-Ісмаїлу та дарував пророку благословення на народження Ісхака.
У мусульман це свято має таку послідовність: протягом десяти днів до Курбана-байрама усі дотримуються посту. Напередодні свята читається вечірній намаз, оскільки у той час Аллах відповідає на прохання віруючих. Саме ж святкування відбувається зранку.
Звершивши абдест (омовіння), одягнувшись у світлий одяг, мусульмани приймають безпосередню участь у богослужінні, перебуваючи в мечеті на колективній молитві, тому що цей день супроводжується читанням Священного Корану, слуханням хутби (промовіді) імама, в якій пояснюється про значення та походження самого ж обряду жертвоприношення.
Свято має свої особливості: принесена Аллаху жертва барана має розділятися на одну третю частину, де перша належить тому, хто зарізав барана, друга – як милостиня, третя – використовується у сімейній трапезі. Так як жертва принесена Аллаху – приноситься на користь убогих людей і як запорука майбутнього життя. Свято Курбану-байраму продовжується протягом трьох-чотирьох днів і є обов’язковим, важливим, благословенним часом візиту мусульман до рідних, друзів, котрим роблять приємні подарунки.
У свято Курбан-байрам готують самі вишукані смачні м’ясні страви із використанням різноманітних спецій. Акцентується увага на оформленні святкового столу, приготування різних солодощів. Останні дні мусульмани відвідують рідних, близьких та знайомих людей.
Мусульманин, який приносить в жертву барана виголошує таку фомулу: «Бісміллях, Аллаху Акбар» (дослівний переклад: В ім’я Аллаха, Аллах великий!). Жертва, яка приноситься, будучи повалена на землю обов’язково має бути повернена головою до Мекки. Ще одна особливість у цьому: жертва має залишатися без недоліків: кульгава, сліпа, хвора, зі зламаним до половини рогом, відрізаним вухом.
Прикладом Курбану-байраму слугує пророк Мухаммед, який за словами Ібн Аббаса та Ібн – Умара робив правильно: розділяв одну третину жертви між сім’єю, сусідами та тими, хто найбільше потребує цього, так само із подарунками. У тих країнах, де державною релігією є Іслам свято відзначається протягом чотирьох-п’яти днів, а в таких країнах як Катар та Туреччина триває десять днів; Саудівська Аравія святкує два тижні, Гана, Нігерія, Уганда, Узбекистан – три дні. Курбан-Байрам до того ж є офіційним святом в Автономній республіці Крим.
Пегас