Історія релігійМісця силиРелігія

КУПАЛЬСЬКЕ ДЕРЕВО РАХМАНІВ

Звичаї Купальського Дерева зараз відомі тільки вузькому колу дослідників. Але це був й залишається однин з наймогутніших обрядів наших предків, пов’язаний з циклом легенд про Рахманів.

КУПАЛЬСЬКЕ ДЕРЕВО РАХМАНІВ

Одна з рахманських печер у скельному містечку Рахманів

Одна з легенд починається так. Рахмани – то є духовні лідери, великих знань та духовної сили люди, які у минулі століття жили у скельних печерних містечках, у Товтрах, над Дністром. Щоб зберегти знання та силу, та поширити її світом, частина Рахманів збудувала човни, й попливла Дністром до Чорного моря. У Чорному морі Рахмани натрапили на браму між світами, заплили до цієї брами, та побачили прекрасний острів, де й оселилися. Але на тому острові немає плину часу, й Рахмани часто не знають, коли настають великі свята у нашому світі. Тому Рахманам повідомляють про свята, а також повідомляють, у яких питаннях потрібна допомога, або про що Рахмани мають просити Вищі Сили. Роблять це за допомогою великого обряду Купальського Дерева.

КУПАЛЬСЬКЕ ДЕРЕВО РАХМАНІВ

Верба

   Купальське Дерево – зазвичай верба. Часто Купальське Дерево просто називають Купайло. Купальське Дерево починають робити відразу після дня Літнього Сонцестояння, самого довгого дня у році (за сучасним календарем 22 червня). Купальське дерево прикрашають різноколірними стрічками, рушниками, квітами, фруктами, медом. Кожного дня на дерево додають нові прикраси. При цьому співають народні пісні, кажуть замовлення, проголошують побажання щастя усім живим істотам нашої планети. А також читають молитви. Купальске Дерево вважається повністю прикрашеним й енергетично насиченим напередодні Купальської Ночі (Свято Весілля Вогню та Води й Пробудження Часу).

КУПАЛЬСЬКЕ ДЕРЕВО РАХМАНІВ

Варіанти Купальського Дерева

6 липня Купальське Дерево занурювали у води Дністра та відпускали у самостійне плавання річкою. За Купальським Деревом пливли три човни. Люди у човнах дивилися, щоб Купальське Дерево не зачепилося за пороги.

КУПАЛЬСЬКЕ ДЕРЕВО РАХМАНІВ

Директор Оксанівського Будинку Культури у одязі Рахмана

На Ямпільщині у старі часи на березі Дністра були три діючі печерні церкви. Люди у човнах по черзі керували Купальське Дерево до берегу. Спочатку до першої церкви. Виходив священник й освячував Купальське дерево. Потім так само відбувалося на березі біля другої церкви. Й так само біля третьої. Але, за свідченням місцевих жителів та зібраних етнографічних матеріалів, священники проводили дохристиянську службу – згідно з вірою волхвів та давніх Рахманів, за слов’янським ведичним обрядом. Усі священники скельних церков протягом усіх Товтр вміли проводити ведичні обряди (так само, як й християнські).

Після третьої церкви Купальське Дерево відправляли Дністром у Чорне море у самостійне плавання. Вважалося, що воно допливе до містичної брами, що є серед моря, й потрапить на острів Рахманів. А Рахмани виконають усі прохання та молитви прочан, які до них принесе з собою Купальське Дерево.

Цей обряд, коли я зібрав свідчення про його проведення, особисто мене просто вразив. По-перше, він дуже красивий. По-друге, розкриває жителів скельних печерних містечок як людей, які зуміли об’єднати та зберегти традиції кількох духовних та релігійних течій, які на протягом віків існували у Товтрах.

Любов Завальнюк, телеведуча каналу «Прогноз», у липні 2023 року записала інтерв’ю з жительками Буші – жінками дуже поважного віку, які розповіли цікавий факт. Обряд з Купальським деревом та його сплавом по Дністру існував навіть за радянських часів, а останній раз його здійснювали у 1967 році (!).

З 20 по 24 липня 2023 року я здійснив поїздку у Вінницькі Товтри (Могилів-Подільський район), де в мене була можливість опитати мешканців кількох сіл. Вони підтвердили мені, що такий обряд у минулому дійсно був. Та про те, що його потрібно у майбутньому відновити.

Також – обряд Купальського Дерева й досі існує у регіоні. Вербу прикрашають протягом двох тижнів, з 22 червня по 6 липня й так й залишають прикрашеною – тобто вербу по річках не пускають.

Це дуже цікаві факти про наше минуле. Їх потрібно й надалі вивчати, зберігати, відновлювати та поширювати.

Ігор Мехеда

Яка твоя реакція?

Радість
8
Щастя
5
Любов
4
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій