КультураЭзотерика

КОРАБЛІ-ПРИВИДИ

  1. ЛЕТЮЧИЙ ГОЛАНДЕЦЬ

Середньовічні мореплавці здригалися від жаху при одній згадці про цей таємничий корабель. Зустріч із ним віщувала жахливу катастрофу. Досвідчені моряки передавали оповідання про розірвані вітрила і танцюючі під ними скелети. Розповідали, що голландський капітан Хаєр, перебуваючи в корчмі, вигукнув: «Я обігну мис Горн навіть у найнеймовірніший шторм, зухвало повстану, навіть якщо проти мене буде саме Небо!»

КОРАБЛІ-ПРИВИДИ

Летючій Голандець

Після гарячої тиради, що супроводжувалася прокльонами на адресу Неба, він вдарив кулаком об стіл, гукнув посильного матроса і наказав йому негайно готуватися до підняття якорів. Коли бунтівний капітан покинув корчму, відвідувачі з забобонним жахом і криком, що рве за душу, пішли за ним, бо невідома сила почала гасити одну за одною свічки. У ті далекі часи подібний знак був більш ніж поганим. Кинулися попередити Хаєра, але було вже пізно: корабель підіймав якір, незважаючи на відсутність більшої частини команди.

З того часу голландець на своєму кораблі, який з’їдає тлін, вічно плаває по всіх морях, передвіщаючи нещастя. Корабель його часто з’являється вночі, коли небо затягнуте суцільною пеленою хмар, а вітер починає загрозливо завивати у снастях. Рідше за нього бачать удень. Він невідомо звідки з’являється і невідомо куди зникає. Тільки на палубу зустрічного корабля падає мішок із листами. Адресовані вони в давно забуті міста людям, що давно пішли. Знаючі моряки прибивають їх цвяхами до щогл: адже тільки вітер знає ці страшні адреси.

Існує, однак, і інший варіант легенди, більш відомий в Індії. Він пов’язаний зі східним вченням про реінкарнацію (перевтілення).

Колись на Землі жив сильний, добрий і могутній цар та філософ. За своє життя він зробив стільки доброго, що силою свого духу наблизився до Янголів. Прийшовши знову на Землю за кілька тисячоліть, він приніс із собою величезну силу, щоб продовжувати робити добро. Але грубе земне жорстоке життя на якийсь час затьмарило в ньому серцеву іскру, і він повстав проти Неба.

Його корабель став кораблем-примарою. Як викуповує він досконалий гріх? Корабель-примара пливе туди, де відбуваються катастрофи, і там перетворюється на справжній вітрильник. Він рятує моряків, що залишилися в живих, і доставляє їх до рідних берегів, а потім снопа йде в передсвітанковий туман як невловимий міраж.

І летючий голландець плаватиме доти, доки не спливе з дна моря чарівна книга. Хто прочитає заклинання з тієї книги, зніме прокляття з летючого, і він знову вилетить високо в небо, а знаменитий корабель розчиниться у морі.

  1. «КАРМІЛЬХАН»

У давнину вся Шотландія наповнювалася чутками про «Кармільхан». Багатий корабель із величезним вантажем золота затонув у сильний шторм біля Стінфольської печери. Подейкують, що це був зовсім не шторм, а Божа кара, бо вели корабель запеклі негідники, що продали душу дияволу. І не випадково загинув «Кармільхан» біля скелястих стін Стінфольської печери — скелі над нею підносили вівтарі, де вікінги поклонялися своїм божествам.

КОРАБЛІ-ПРИВИДИ

Кармільхан

З того часу екіпаж загиблого корабля часто з’являвся біля вівтарів, що потріскалися від часу. Ці зборища часто приваблюють шукачів скарбів, які бажають вивідати у мерців таємниці скарбу. Їм обіцяють відкрити скарби корабля, якщо шукачі скарбів погодяться продати душу.

І розповіді про зустрічі з «Кармільханом» до наших днів живі серед шотландських моряків.

  1. БРИГ СТРІЛА

Свого часу ця легенда гриміла по всій Англії. Поет Кольрідж написав про неї поему.

Бриг «Стріла» просувався до Південного полюса. Навколо були лише брили льоду, що гуділи та тріскалися. Несподівано «Стрілу» затискає кригами. Сім днів люди були в полоні стихії. На восьмий день на палубу сідає знесилений альбатрос. Альбатрос — особливий птах у моряків. Він вважається вмістищем тих загиблих на морі душ, яких не прийняло Небо. Екіпаж сприйняв Альбатроса як благословення. І точно. Криги з гуркотом розійшлися, і корабель вирвався на чисту воду. Було ухвалено рішення повертатися на батьківщину. «Стріла» взяла курс на екватор.

КОРАБЛІ-ПРИВИДИ

Бриг Стріла

Але раптом на одного з матросів немовби затемнення знайшло. Він схопив лук і вразив Альбатроса стрілою. Друзі засудили вбивцю: адже він убив не тільки птаха, але й пронизав душі моряків, що в ній страждають. Раптом повіяв попутний вітер, хвилі вляглися, і корабель помчав до рідних берегів швидше за птаха. Побачивши такі радісні зміни, друзі забули давні легенди та благословили вбивцю. Так вони стали учасниками його злочину. На бриг впало прокляття.

В одну мить хвилі застигли як на картині. Різнокольорові сяючі слимаки з’явилися у водах. Промені сонця палили наскрізь.

Після заходу сонця все огорнув туман. Крізь пелену просвічували серп місяця та дві зелені зірочки. І всі, крім убивці, впали на палубу мертвими. А він повинен був читати своє прокляття в їхніх очах, і смерть не приходила до нього. Тоді він зрозумів, що вбивати нікого не можна, і отримав прощення. Благословивши слимаків, що плавають у воді, він стрибнув у хвилі, що ожили, невдовзі був підібраний і доставлений до Англії.

«Стрілу» ж бачать в океані досі, ніщо на ній не піддається тліну.

4.ФРЕГАТ «МАЛЬБОРО»

Фрегат «Мальборо»- притча наших днів. 7 січня 1890 року він залишив береги Нової Зеландії з вантажем вовни та взяв курс на Ліверпуль. До порту призначення він не прийшов. Зате багато кораблів зустрічали його в протоці Дрейка (мис Горн). Екіпажу на палубі не було.

КОРАБЛІ-ПРИВИДИ

Востаннє «Мальборо» бачили з борту пароплава «Балч» у 1913 році. Помічник капітана Юджин Дольсен за наказом капітана спустився на шлюпку і попрямував до загадкового вітрильника.

Він знайшов команду, що сиділа так, наче матросів щось придавило зверху. Тіла їх давно зотліли, і вітер колихав клаптики на скелетах. Шість скелетів розташувалися за столом у кают-компанії, ніби вели жваву бесіду, у момент якої й застала їхня смерть.

У сейфі капітана «Мальборо» Роберта Хіда зберігся лише судновий журнал. Ділові розрахунки несподівано обривалися легендою, яка і була останнім записом: «Коли вмирає моряк, тіло померлого, зашите в шматок грубої тканини, опускають у воду, душа його в ту ж мить підноситься в небо і вільно літає там, поки небесний шлях її не схреститься з крилом альбатроса. І, буває, груди одного альбатроса стає вмістилищем багатьох душ моряків. Тому великий гріх вбивати альбатросів. Хто стрілою чи кулею обірве життя сумного птаха, той загубить душі моряків.

Не думайте, що альбатрос безсмертний. Життя його, як і все на цьому світі, має свій початок та свій кінець. Але Творець його створив для безсмертя душ моряків.

Альбатрос помирає у плавному польоті, коли його крило торкається крила іншого альбатроса, сильного та молодого. Він віддає людські душі молодому птахові і, склавши крила, небесним каменем падає у море.

Кажуть, хто побачить, як вмирає альбатрос, той проникне у священні таємниці Великого моря. Але ніхто не знає, коли і де закінчиться політ Альбатроса. Тому ще ніхто не розгадав священних таємниць Великого моря. Але немає на світі моряка, який у тихий час роздумів не спитав би солоне небо: «Де вмирають альбатроси?»

Так можливо». Запис обривається.

Коли Дольсен оглядав «Мальборо», почав розігруватися сильний шторм. Йому довелося залишити борт мертвого вітрильника, захопивши бортовий журнал.

Багато мандрівників і зараз стверджують, що бачили в тумані старий вітрильник з написом «Мальборо» на борту і що ця зустріч віщує серйозні випробування.

  1. «ПІВМІСЯЦЬ ГЕНДРІКА ГУДЗОНА».

Американські новелісти оспівали «Півмісяць» усіма струнами своїх арф, вихваляючи славні часи піонерів та першопрохідців. На цьому кораблі славетний першовідкривач великих річок та озер Гендрік Гудзон здійснив усі свої небезпечні подорожі. І «Півмісяць», легендарний ще за життя, став ще більшою легендою після своєї, так би мовити, фізичної руйнації.

КОРАБЛІ-ПРИВИДИ

Напівмісяць Генріка Гудзона

Сталося це, коли голландська провінція Нові Нідерланди (сучасний острів Манхеттен) управлялася губернатором Воуотером Ван Твіллером, одразу після сильної грози. З форту повідомили, що з’явився корабель. Таке рідкісне на той час явище привернуло увагу. Вартовий, який повідомив про появу корабля, заявив, що побачив його тільки тоді, коли той опинився посеред затоки, наче вийшов із грозової хмари. Корабель кілька разів гукнули з берега, але ніхто не відповів на борту. Минувши форт, він попрямував у гирло Гудзона. На постріл із гармати корабель не прореагував. Ядра пролетіли через борти, немов крізь міраж, і впали у воду. Корабель піднявся вгору Гудзоном, показавши всім корму з голландським національним прапором.

З того часу корабель часто бачили вночі на річці, то в Палісадів, то біля мису Кротонов Ніс. Бачили команду «Півмісяця», яка грала у горах у кеглі. «Півмісяць» досі видно тихими ночами в повний місяць. У серцях американців цей корабель — символ героїзму першопрохідців

6.«ДЖОНКА» СМЕРТІ

Індіанці Північної Америки мають страшне повір’я про «джонку», яка час від часу з’являється з країни мерців. Холодні, нерухомі люди сидять у ній. Вони скляними очима дивляться на Місяць і зіниці їх не ворушаться. Човен із мерцями, як правило, прибиває до берега. Племена, що живуть біля берега, зраджують тіла землі і забирають собі човен. Вожді та жерці тремтять від страху, бо мертвий корабель віщує племені нещастя. Приносяться жертви богам. Індіанці чекають на милість від Бога Смерті. Але якщо гріхи величезні, незабаром другий човен з такими ж мерцями пристає до берега.

КОРАБЛІ-ПРИВИДИ

Джонка Смерті

Моторошно споглядати поряд два однакові човни. Люди лякаються. Загибель здається їм неминучим. Але якщо й далі гнівається Бог Смерті, то приходить і третій, і четвертий, і п’ятий човен. І горе всьому континенту, якщо таких човнів прийде тринадцять.

Європейські вчені пояснюють появу «човнів смерті» течією Куросіо, яка забирала в море джонки японських рибалок, і після багатоденних мандрівок в океані прибивала їх до узбережжя Північної Америки. Однак багато чаклунів, посвячених у таємниці морської магії так не вважають.

  1. ЧОВЕН БОГА РА.

Таємничий човен Бога Ра наяву і уві сні, мріях і мріях постійно бачили древні єгиптяни. Вдень човен Ра-Сонця бачили в небі, сліпуче сяючий і яскравий, а вночі він поринав в світ мертвих, в пекло, в таємничу печеру Дат. Бог Ра помирав у Дат, даючи своє життя душам мертвих і пожвавлюючи підземних богів, і тут же відроджувався в ній, щоб уранці знову зійти на небосхил, на своєму чарівному човні, новим і відродженим.

КОРАБЛІ-ПРИВИДИ

Човен Богу Ра

Човен Ра — розумна істота. Він пропливає через найпотаємніші глибини нижніх світів, про які людина не в змозі навіть помислити та спілкується з неймовірними істотами, описати які не можуть навіть найдавніші книги. На сході і на заході сонця човна Ра можна побачити що пливе морем в сліпучому ореолі.

У жерців Єгипту в глибині храмів стояли моделі човни Ра, на них служителі культу вирушали в мандрівку небезпечними і благословенними шляхами інших світів.

Великі боги древніх мудреців часто вирушали у світ мертвих на човнах. Згадаймо старого Харона та флот чарівних човнів Королеви Балтики. Усі човни пливуть у невідоме. Чи встигнемо ми за ними? Що ми знайдемо під склепіннями таємничої Дат?

  1. ПОВІТРЯНИЙ КОРАБЕЛЬ НАПОЛЕОНА.

Наполеон у свій час сколихнув громадськість Європи. Усі освічені уми епохи схилялися перед ним. Вони не хотіли забувати імператора, а його бунтівний дух не хотів втрачати колишню велич. Так, Наполеон знайшов безсмертя в легенді про повітряний корабель.

КОРАБЛІ-ПРИВИДИ

Повітряний Корабель Наполеона

Щороку на день смерті Наполеона на хвилях океану народжується з блиску зірок гарний і потужний примарний корабель. Він летить через мілини та скелі до острова святої Олени і бере на борт мертвого імператора. Швидше за птаха летить корабель і пристає до берега Франції. Наполеон сходить на мокрий пісок і сумно волає до нічних вогнів. Він кличе своїх солдатів, маршалів, вельмож та вчених. Але ніхто не відгукується на поклик. Тоді імператор повертається до своєї могили, а крейсер розчиняється у зоряному блиску.

Але в наш час на кожному кораблі стоять потужні прожектори. І хто побачить крізь їхнє електричне світло зоряний блиск?

  1. ЗАЧАРОВАНІ КОРАБЛІ АРАБСЬКИХ КАЗОК.

«Тисяча і одна ніч» рясніє розповідями про зачаровані кораблі, які надають сюжету чарівний блиск веселки. Перекази, записані пізніше, вторять їм.

Серед просторів океану, мандрівники потрапляють через різні обставини на зачаровані кораблі. Вдень вітер розвіває вітрила, що безладно бовтаються, хитає високі щогли, ніби не помічаючи людей, пробитих наскрізь клинками і шаблями і прикріплених до основи щогл.

КОРАБЛІ-ПРИВИДИ

Зачаровані кораблі арабських казок

Вночі клинки випадають із моторошним брязкотом, і мертві оживають. Вони ходять по палубі, стогнучи і страждаючи, але не можуть закликати Аллаха. За скоєні ними страшні злочини на вітрильник накладено прокляття. Ближче до ранку всі знову стають до щогл і клинки міцно входять у старі рани.

Тільки той, хто не побоїться ховатися ночами в глибині трюмів проклятого корабля, а вдень вести його до землі, може врятувати екіпаж. Коли ніс корабля торкнеться берегового піску, треба набрати землі та посипати голови проклятих. І тоді настане їхнє зцілення, і вони перетворяться на людей — міцних та праведних.

Із сивих століть до наших днів зустрічаються такі кораблі. І тільки повна перемога добра в душах людей покладе край проклятим кораблям.

Підставимо свої вітрила вітрам Світла.

  1. ЧОВЕН КНЯЗЯ СВЯТОСЛАВА.

Безліч ворогів зазіхало на Стародавню Русь. Але могутній Святослав, Великий Князь та талановитий воєвода, не дозволяв здійснитися їхнім підступним планам. У кровопролитних битвах Святослав переміг печенігів, відкинув племена кочівників, і пішов війною на племена півдня, а далі на Візантію.

Відвоювавши великі території на берегах Дунаю, Святослав вирішує перенести столицю в засноване ним на завойованих землях місто Києвець.

З цією метою він залишив дружину і з нечисленним супроводом подався до Києва. На острові Хортиця загін потрапив у засідку печенігів. Під час лютої битви Святослав та його дружинники були вбиті, а човни захоплені та спалені.

З того часу завжди, коли флот йшов війною на Царгород, біля острова Хортиця до нього приєднувалися примарний човен з Великим князем. Човен ставав на чолі флоту, і тоді флот не знав поразок у боях.

Перекази про оповитий романтичним ореолом човен Святослава, який в місячні ночі і нині з’являється біля зелених берегів Хортиці, живі й до наших днів.

  1. ПАРОПЛАВ «ОРЕЛЛАНА»

Ось уже кілька десятиліть вся американська преса іноді повертається до сенсаційної теми. На річці Міссісіпі часто в тому самому місці, неодмінно після опівночі з’являється примарний пароплав «Ореллана» і йде із запаленими вогнями. Цей пароплав потрапив навіть у світову літературу завдяки сатиричним памфлетам Марка Твена. Твен стверджує, що коли в молодості працював на річці матросом пароплава, то розмовляв зі своїм капітаном щодо «Ореллани». Останній навіть стверджував, що особисто бачив вогні примарного пароплава і навіть чув команди з верхньої палуби, що віддавалися хрипким пропитим голосом.

Саму легенду визнаний майстер слова передає приблизно так: Після сильної повені русло річки трохи змінилося, тому що прийняли іншу конфігурацію піщані намиви. А пароплаву «Ореллана» було запропоновано швидко доставити терміновий вантаж за високу винагороду. Капітан відплив, не взявши лоцмана і поклавшись тільки на свою інтуїцію. «Ореллана» двічі сіла на піщану мілину, і обидва рази їй насилу вдавалося зніматися. Нарешті капітан, розгніваний затримкою в дорозі, почав закликати Небо, проголошувати прокляття і кричати щось подібне до: «Щоб ми ніколи не доїхали!».

Як зауважує М. Твен, Небо почуло цю молитву на шкоду всім іншим. І з цієї хвилини на пароплав упали чари. Він до кінця століття слідуватиме своєму курсу і ніколи не досягне мети. Вдень «Ореллану» майже не бачать. Примарний пароплав з’являється у тихі ночі. Його машини шумлять, вогні горять досить яскраво, колеса перевертають тонни води. Йому судилося завжди летіти вперед у напрямку течії Міссісіпі, проте не рухаючись з місця.

  1. ЛІМФАД РОДУ КЕМПБЕЛЛІВ.

У Шотландії відомий аристократичний рід Кемпбеллів, з якого вийшли королі та лорди. Щоразу, коли наближається смерть старійшини роду, біля мису Лох-Фінн біля селища Інверарай, з’являється примарний лімфад (щось між веселою галерою та вітрильником). Востаннє лімфад бачили 1913 року відразу після смерті лорда Арчібальда Кемпбелла.

КОРАБЛІ-ПРИВИДИ

Лімфад роду Кемпбелів

Лімфад спостерігався усіма жителями села. Лімфад завжди з’являється з екіпажем із трьох осіб, одягнених у гарну морську форму.

Біля берегів Шотландії та Англії часто з’являються примарні судна, подібні до лімфаду. Вони, як правило, трапляються на очі очевидцям на короткий час, підпливають до якогось високого місця (пагорб, скеля, насип) і зникають. У місцях зникнення кораблів часто знаходять скарби. Поява примарних кораблів також віщує політичну нестабільність.

Ходять наполегливі розповіді навіть про цілі примарні флоти, що з’являлися біля берегів Англії та Америки.

ЛЕГЕНДИ ЩЕ ЖИВУТЬ

Є чорний корабель, що припливає з Аду за грішними душами і забирає їх до місця відплати — кажуть легенди середньовіччя. Є чорний корабель, що віщує бурю. Він з’являється у берегів острова Мен. На його палубі постать у довгому плащі танцює, співає та грає на скрипці. Інший корабель, що вийшов у XVI столітті з Голландії до берегів Америки, зазнав у дорозі три нещастя: бунт, пожежа та напад піратів і, палаючі, затонув неподалік берегів Лонг-Айленда. З того часу щороку, в день його загибелі, події відтворюються примарами, як у кінофільмі. Нарешті, в морях досі бачать човен доброго кельтського божества моря Мананнана, який збирає праведні душі померлих для проведення в морський рай, який, згідно з кельтськими легендами, розташований на острові, на Заході.

Легенди про примарні кораблі продовжують жити і нанизуватися на чарівне намисто перлинними бусинами.

ПІСЛЯМОВА.

Текст «Кораблі-Примари» виявив незвичайні властивості в галузі нетрадиційної медицини. Багато людей, які читали цей маленький текст про кораблі-привіди, почували себе легше, скоріше одужували. Тому є підтвердження з боку лікарів. Психологи пояснюють це тим, що у формі корабля підсвідомість людини бачить Ковчег. Ковчег – це дерев’яний кораблик. Він є у багатьох світових релігіях. Він поміщається у святі місця храмів і символізує місце, де прихована могутність Абсолютного, Бога та Надянголів. Звернення до образу корабля є автоматичним зверненням до сил Ковчега, а також до прихованих резервів нашої підсвідомості.

1997 року художник Олена Карпіна проілюструвала всі 12 кораблів картинами в стилі «батик». Унікальна колекція: 12 легенд, 12 кораблів, 12 картин. Виставка відбулася в «Українському Домі» – головному виставковому центрі країни на Європейській площі 13 березня 1997 року. Відкрила виставку заступниця міністра культури України. Виставку відвідали високопосадовці України та посли інших країн. У 2000 році така ж виставка, тільки з картинами інших художників, написаних олією, відбулася в Аптеці-музеї на Подолі у місті Києві. Ця колекція легенд та картин унікальна. 1997 року аналогів їй у світі не було, і така подія сталася, безперечно, вперше в історії як України, так і світової.

Легенди про кораблі-привиди дуже сподобалися читачам. Текст легенд витримав багато перевидань. Перше видання у Львові, у вигляді окремої брошури, видавництво «Ластівка», 1993 рік. Далі — газета «Україна-Центр»(місто Дніпро), 1997 рік. Після того видавничий Дім «Даена» у Києві — й ще було п’ять перевидань у різних видавництвах. Разом всього 175 тисяч паперових копій.

Ігор Мехеда

Яка твоя реакція?

Радість
1
Щастя
2
Любов
2
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Культура