Найбільш відоме з таких місць – Громовище на Житомирщині, що біля села Купище. Це невеличка галявина, яка вже багато років приваблює дослідників аномальних явищ, містиків, шукачів невідомого. Місцеві жителі дали цій галявині назви – «Громовище» та «Гніздо Блискавок».
Під час грози Громовище біля Купища ніби магніт притягує до себе блискавки. Крім того місцеві жителі стверджують, що час від часу тут з`являється загадкове мерехтіння, а вгору злітає промінь світла, ніби ввімкнули підземний прожектор. Громовище є чітко вираженою аномальною зоною – тут чахне рослинність, не ростуть гриби, а в деяких людей погіршується самопочуття, піднімається тиск, навіть погіршується настрій. Однак вчені пояснюють всю цю містику з наукової точки зору: деякі ділянки земної кулі мають понижений електричний опір.
Але одне з повідомлень про Громовище взагалі приголомшує. Воно розміщено на українському ресурсі «IGoToWorld» ще кілька років тому. Цитата: «У середині 90-х років ХХ століття до Громовище відвідала археологічна група з Житомира. На цій овіяній загадками галявині археологи знайшли рештки якоїсь давньої споруди: декілька монолітних блоків розміром 6 на 8 метрів. Також тут були знайдені кам’яні плити, на якій були надписи невідомою мовою, та статую невідомого бога. Можна припустити, що на цій галявині посеред лісу колись було капище. Та й назва сусіднього села – Купище – співзвучна зі словом «капище». Всі вищеперераховані знахідки свідчать про те, що колись, ще до Київської Русі, тут існувала якась інша цивілізація». Завершення цитування.
Проте Громовище – це не єдине місце в Україні, куди б’є аномальна кількість блискавок. Інша така галявина знаходиться у заповіднику «Медобори» у Подільських Товтрах у Хмельницькій області, неподалік Печери Відлюдника. У невеличку галявину під час грози постійно б’ють блискавки, від чого галявина століттями не заростає лісом – лише квіти та трави.
Ще одна галявина, яка у народі має назви «Громова» та «Галявина Бога Смерті», знаходиться в природному заповіднику «Урочище Лиса Гора» у Києві, неподалік станції метро «Видубичі». Хоча Лиса Гора – це дуже висока місцевість, й є більш високі елементи рельєфу, блискавки все рівно влучають у цю галявину. Галявина небезпечна у грозовий період. Тому на деревах, що ростуть на схилах пагорбів біля галявини, до дерев прикріплені громовідводи.
Також природна зона, у яку постійно потрапляє багато блискавок – це частина Басанського лісу біля селища Світильня у Броварському районі на Київщині. Я неодноразово відвідував це місце з тележурналістами (2004-2009 роках) – знімалися сюжети про аномальні зони. А тут розташована така сама зона: уражені блискавками та посохлі дерева, покинуті споруди минулого століття та незвична рослинність. Про Басанський ліс існує багато легенд та розповідей, зокрема, що в ньому відкрита Навська Брама й кордону між Явою та Навою майже немає. Ще у 2006 році я натрапив на етнографічні матеріали – перекази про те, що під час сильних гроз у Світильниках, блискавки у момент спалаху висвічують привидів. Ще що цікавого розповіли місцеві жителі – у Басанському лісі спостерігалися такі самі явища, як на Громовищі на Житомирщині – тобто, не тільки аномальна кількість блискавок, але й мерехтіння статичної електрики та стовпи світла, нібито під землею ввімкнули прожектор.
Я впевнений, що таких аномальних місць з незвичайними електричними процесами у Україні ще багато. Але не всі вони віднайдені та досліджені. Буду радий Вашим повідомленням про такі місця.
Ігор Мехеда