Гай Меценат – державний діяч, покровитель мистецтв Стародавнього Риму.
Народився в період між VI-V століттям до нашої ери (близько 70 р. до н.е.), походив з багатого роду етрусків (по материнській лінії — Цільній). На мало відому про молодість Мецената. Гай завжди перебував у тих чи інших державних справах. Наприклад, коли постало питання укладання мирного договору обох сторін, він приймав безпосередню участь (мир між Марком Антонієм та Октавіаном Августом).
Гай Цільній виконує важливу державну функцію: переконує бунтівний народ Риму в умовах війни Секста Помпея, заспокоюючи його два рази; допомагає зруйнувати задуми Емілія Лепіда в результаті битви під Акціумом. Із закінченням військових дій, займався державними справами навіть при відсутності імператора Октавіана, ніякої посади Гай не займав, але разом з Агриппою приймає участь в діяльності будівництва міцної держави з справедливими законами.
Навіть до кінця свого життя Меценат залишається вірним другом та порадником при імператорі Октавіані. Гай не боявся висловити своїх вільних поглядів, які могли йти всупереч імператорських. Будучи близьким до нього, стримував пориви пристрастей імператора, котрі могли запросто вивести Октавіана з себе. Йому вдалося зупинити імператора у не підписані смертельних вироків.
У 40 та 38 році до нашої ери – Октавіан дає особливе доручення Гаю відправитися до Марка Антонія. У 37 році до нашої ери завдяки старанням Мецената між Октавіаном та Антонієм укладається тарентська угода. У 23 році до нашої ери намагаючись спасти Авла Варрона, повідомив йому про розкриття його змови проти імператора.
Гай мав прекрасний палац на пагорбі Есквіліну, жив розкішно та велично посеред широких прекрасних садів. Тут зберігалися унікальні шедеври мистецтва. Так на вулиці Мерулуна розташовувався «зал Мецената». Припускаються думок, що вказане місце могло слугувати оранжереєю або ж інакше кажучи це був бенкетний зал. Увесь маєток після своєї смерті обіцяв віддати через заповіт імператору Октавіану.
До того ж, Гай був покровителем літературної творчості, критиком. Ще в 38 році до нашої ери ним була привернута увага Горація, а 33 року до нашої ери – подарована садиба на Сабінських горах. Завдяки Гаю Октавіан та державний устрій отримали сильну підтримку гуртка літераторів. Не залишився в стороні і сам Меценат, в честь імені котрого присвячені такі жанри як епода, сатира, ода, послання Горація, вергілівські «Георгіки». Пізніше в цей гурток приєднається Проперцій зі своїми «Елегіями».
Горацій називає Мецената дуже простою та щирою людиною. Меценату належать написані прози (піддані критиці пізніше ), вірші (вдалося зберегти фрагменти творів).
Гай Меценат помирає 8 року до нашої ери в Римі. Він заслужив великої поваги від друзів та римського народу.
Пегас