Для великої кількості ісламських держав п’ятниця – офіційний день відпочинку, хоча в Туреччині, світській країні, відпочивають у неділю. У Святому письмі сказано: «Ви, хто увірував! Коли вас зовуть на групову молитву в п’ятницю, прагнете до поминання Аллаха (до проповіді і намазу), полишивши важливу роботу, це Божа благодать для Вас, головне, щоб ви це розуміли » (62:9).У Корані вказано: «Субота належить іудеям, неділя – християнам, а п’ятниця – мусульманам. Цього дня надається благодать та все найкраще». Джума, згідно із законами ісламу, починається із настанням сутінків в четвер і триває до заходу Сонця в п’ятницю. Таким чином, святковими вважаються день і ніч напередодні Джуми. Навіть думка про грішні справи цього дня недопустима. Це знак неповаги до святкового дня, до щедрості Аллаха. У цей час неодноразово множиться не лише нагорода за добрі справи, але і кара за негідні. Намаз вважають важливим ритуалом в шаріаті для чоловічого населення. У хакасі сказано, що пропуск трьох п’ятничних молитов без поважних причин (хвороба) неможливий.
Джума збігається із днем в раю, який називається аль-Мазид, що означає «доповнення». І відрізняється тим, що в цей день жителі раю зберуться всі разом і зможуть дивитися на свого Господа. Вони побачать Його на власні очі і для них не буде більш нічого бажаного в раю, ніж прихід п’ятниці, щоб ще раз споглядати Його Лик і удостоїтись Його щедрості.
Смерть у Джуму є ознакою доброго кінця для вірянина. П’ятниця – це день, коли зміцнюються відносини між віруючими. Це свято є добрим приводом для відвідин родичів. У цей вихідний день святкова атмосфера наповнює дім кожного вірянина, підіймаючи настрій всім членам сім’ї, приносить радість дітям.
Іван Гудзенко