Історія релігійСмішні Боги

Дивні культи. Частина ІІІ.

 Релігії під маскою жартів

Є три навколо релігійні течії, що засновані на популярних голлівудських фільмах. Спочатку хочеться їх віднести до відверто пародійних, але так само, як у випадку із дискордіанством, під шаром жартів ховається достатньо серйозна ідеологія.

Найбільш поширенішим є джедаїзм (Jediism), який часто характеризується, як не-теїстичний[1] релігійний рух. Основою для їх вчення служить серія фантастичних фільмів та книг «Зоряні війни», хоча є деякі заперечення зі сторони джедаїстів, що вони не напряму пов’язані із даним кінематографом. Багато із спеціалістів не бажає розглядати їх, як релігію, а, скоріш за все, подають, як певну субкультуру. По-іншому, вважають члени Міжнародної Церкви Джедаїзму (International Church of Jediism), що має координаційну раду в Сполученому Королівстві. Ось переклад цитати з сайту згадуваної церкви: «Ми вважаємо, що ми всі пов’язані силою, але не тільки люди, а й рослини і тварини теж. Це те, що пов’язує нас, і тому, коли ми помремо, ми вважаємо, що так само, як ваше тіло переходить в грунт, щоб створити і звільнити місце для життя, то ваша душа та дух віддають у всесвіт зростаючий потік сили, яка єднає всіх нас. (Там немає смерті є сили).»

В 2000 році джедаїсти виступили із акцією, що якщо в переписах населення за джедаїзм проголосує, як мінімум 10 тисяч, то влада буде змушена визнати їх офіційно. В 2003 році у Великій Британії перепис дав аж 390 тисяч джедаїстів, що більше ніж іудаїстів, і міністерство юстиції було змушено їх визнати. А у Австралії, так самовизначилися 70 тисяч жителів, але влада їх зарахувало до «невизнчилися». Але треба сказати, що більшість із «джедаїстів», або прихильники «зоряних війн», або ж противники, того що людина зобов’язана офіційно вказувати релігійні переконання. Тому рух джедаїстів не варто недооцінювати.

Основою для їхнього вчення служить поняття «Сила». В самому фільмі, подається таке визначення, що Сила – це «енергетичне поле, створене всіма живими істотами, яке оточує нас, знаходиться всередині нас, і поєднує в ціле Галактику». Крім того є кодекс із п’яти істин: нема хвилювання – є спокій; нема невігластва – є знання; нема пристрасті – є безтурботність; нема хаосу – є гармонія; нема смерті – є Сила.

Не відстає матриксизм (matrixism) та його відгалуження неоматриксизм (neomatrixism). Початок для їх є фантастична трилогія «Матриця». Вперше вони появилися в 2004 році, та об’явили себе «шляхом Єдиного» — так самоназивається їх філософія. Але послідовники не стверджують лише, що лише «матриця» послужила їм основою, вони теж згадують «проголошення загального миру» Абдул-Бахи (засновника віри бахаїв), а також деякі пророцтва із тієї ж релігії. Між іншим «проголошення загального миру» є напівжартома священним писанням матриксистів.

В символіці та святах теж є посилання на поп-культуру, що об’єднує матриксизм із джедаїзмом, НедоМудреця та рядом «церков», де сучасна культура в різних формах зустрічається із релігією. Наприклад, їх символ – японський ієрогліф «червоний», має два джерела в поп-культурі. З однієї сторони він використовується в відеогрі «Enter the Matrix», а з іншої є відсилкою до червоної таблетки, яка по сценарію першого фільму «Матриця» дає людині здатність бачити істину. Або ж день, який вони святкують – День велосипеда – день (19 квітня), коли вперше був спробуваний наркотик ЛСД.

Крім того практично всі визнають свято 22 листопада. В цей день із однієї сторони загинули Джоні Ф. Кенеді, К. С. Льюїс та  Олдос Хакслі (загинули в один день 1963 року), а з іншої вважається днем утворенням мережі ARPANet[2].

Святкування дня ЛСД є невипадковим, так як психоделіки є таїнством у матриксистів. Іншими канонами філософії є: віра в месіанське пророцтво; сприйняття реальності, як багатошарової та напів-суб’єктивної; дотримання принципів хоча б однієї із основних релігій. Також на їх веб-сайтах знаходимо посилання на «теорію гри» Маккензі Уорка, який розглядає життя у сучасному вільному ринковому суспільстві, як недосконалу гру.

Також Автор хотів розповісти про «Церкву Чувака Останніх Днів» (Church of the Latter-Day Dude), яка заснована 2005 року журналістом Олівером Бенджаміном. Основою для їх служить фільм «Великий Лебовські», а саме погляди головного героя — Джеффрі «Чувака» Лебовського. Філософія вчить просто «плисти за течією», бути прохолодним та сприймати легко життєві негаразди. Крім того треба радуватися простим речам, як гра з друзями чи плавання, та не ганятися за матеріальним збагаченням. В цьому їх філософія – дудеїзм (dudeism) —  наслідує даосизм. До прикладу, їх символ – це просто модифікований символ інь-янь. Але дудеїсти зазначають, що вони визнають даосизм без його медичних та метафізичних аспектів. Також в характері «чувака» вгадуються ідеали хіпі. Навіть їх «святе письмо» — «Чувак Де Цзін» (The Dude Де Цзін) — є алюзією на писання даосистів, а «dude» замінником Дао.

Прихильники дудеїзму стверджують, що їх філософія була із самого початку створення цивілізацій, що б бути противагою соціальним тенденціям до агресії та надлишку. Багатьох відомих людей вони відносять до своїх пророків. Серед них Лао-цзи, Епікур, Геракліт, Будда, Ісус Христос, американських трансценденталістів – Ральф Уолдо і Волд Вітмена, а також Марк Твена та Курта Воннегута (відомі гуманісти). На кінець, Автор зазначить, що станом на 2012 рік дудеїстськими священиками було висвячено 160 000 людей.

РПМЖ В певному плані релігії мультфільмів харухіїзм («Меланхолія Харухі Судзумі») та арсеусізм («Покемони») є теж частково релігіями під маркою жарту. Причина в тому, що крайнє мала частина даних субкультур насправді вірять, що Харухі  існує (наділена здатністю змінювати світ по власному бажанні) – в першому випадку; та що Арсеус (перший покемон) створив світ – в другому.

Безглузді культи

Можливо таке визначення є некоректним і тим більш не толерантним. Але ми зараз поведемо мову про культи, що викликають, з точки зору Автора, подив. І так, Автор пропонує розглянути «космічні релігії».

Почнімо із найменш дивної. Розглянемо таке вчення, як раелізм (Ra?lism). Раеліти стверджують про існування певної надцивілізації інопланетян – Єлохіми – котрі досягли таких вершин у науково-технічному прогресі, що живуть вічно та пересуваються вільно у просторі-часі. Ну і звісно, лише їх адепти спілкуються із ними за допомогою духовних практик. Здається, така собі «космічна релігія», якби не суперечка між їх словами та їхніми ділами. Засновник реалізму, Клод Ворілон – в минулому відомий гонщик – стверджує, що за атеїзмом майбутнє. Або ж, те що надцивілізація інопланетян — Єлохіми, в перекладі із староєврейської перекладається, як «боги», хоча, в їх значенні даного слова, вони такими не є. А «духовні практики», які можуть бути в атеїстів «духовні пошуки» ? Можливо, варто сказати, що це пародійна релігія чи релігія під виглядом жарту. Аналіз їхнього вчення не приводить до такої думки. На кінець хотів сказати, що раеліти мають сектантський спосіб життя, що справді робить їх дивним культом – культом суперінопланетян.

Безперечно дивним вченням є космічний комунізм (космический коммунизм). В даному випадку атеїстична, матеріалістична, і, в основному антирелігійна, комуністична ідеологія набуває нехарактерної для неї містичної та навіть теїстичної аури. Невелика група космічних комуністів проживає в російському місті Волгоград. Офіційно їх організація несе назву «Партия космических коммунистов «Единение Всеволод», а лідером та ідеологом є Віра Грищенкова. Почнімо із того, що у них крайнє неординарне поєднання символів: вони з легкістю шанують і ставлять поряд зображення Леніна із іконою Божої Матері із немовлям Ісусом, а також містять елементи східних містичних вчень. Та на тому їх безглуздість не закінчується, тому що вони вірять в реінкарнацію червоних вождів. Космічні комуністи, на повному серйозі, вірять, що вони є перевтіленнями відомих комуністичних діячів, Христа та Богородиці. На спільних нарадах вони визначають голосуванням, хто є Леніним, Станіном, Марксом і так далі. Їх лідер був визнаний таким чином останнім перевтіленням Богородиці. В очі впадає кричуща ворожість ідей християнства, вчення про реінкарнацію та марксизму-ленінізму між собою.

Не менш фантастичною є ідея, що Христос — плеядеанець. Із появою НЛО, як явища поп-культури, в деяких релігійних колах появилася нова, по-суті, екстраординарна версія пояснення, що Ісус – інопланетянин. Що «непорочне зачаття» Діви Марії – це не надприродне чудо, а лише штучне запліднення здійснене позаземною цивілізацією. І всі «надприродні» здібності Христа – вияв нормальних здібностей інопланетян. А його воскресіння – лише його реанімація інопланетянами. Так зокрема вважають представники «Міжнародної асоціації робітників світла». Це є одним із багато численних проявів гіпотези палеоконтакту[3], що розроблялася З. Сітчина та Е. Денікіна. Але сучасні послідовники пішли далі, та завили, що боги згадувані в релігіях (включаючи староязических) – це представники позаземних цивілізацій, а не надприродні сутності.

Якщо ми почали про християнство, Автор хотів би розповісти про християнські культи, які варто назвати шокуючими.

Менш екстравагантною є «Церква Хеві Метала» (Church of heavy metal). Невелика, і поки що офіційно не признана, конфесія існує в столиці Колумбії – Боготі. Особливістю її богослужіння є те, що вона скоріш нагадує рок-концерт, де металісти відриваються під тяжкі рифи металу. Засновник – молодий Крістіан Гонсалес — є організатором, а заодно і барабанщиком «Церкви Хеві Метала». Останній зазначає, що сам, не так давно, був втягнутий в сатанізм, але наразі бажає іншим знайти Христа, як особистого спасителя. Варто зазначити, що є ряд рок-жанрів, що мають приставку «християнський» або ж той самий церковний рок, а також те, що ряд протестантських конфесій та церков використовують рок-пісні («легкі» жанри), що не суперечать християнству на своїх літургіях. А незважаючи на це все, традиційні церкви не сприймають даної церкви, а багато взагалі вважають їх мало не сатаністами. Видно, вдається взнаки здебільшого антихристиянська тематика багатьох метал-груп. Сам же Гонсалес у відповідь стверджує, що Христос у Євангеліях спілкувався із різними людьми, в тому числі із повіями, показуючи, що всі можуть спастися.

ДК

Хоча в Фінляндії вже із 2006 року йдуть метал-меси, і цьому вже не хто не дивується. Навпаки лютеранська церква так зацікавлює до себе нових прихожан. А от лідер гурту «Saxon» Біфф Байфорд та журнал «Metal Hammer» в 2010 році закликали фанатів даної музики, признати Хеві Метал релігією. І як результат, в 2011 році, при переписі населення у Великій Британії, більше 6000 людей в графі «релігія» написали «heavi metal». Але Автор повинен зазначити, що дане явище підпадає під термін «пародійна релігія». Хоча одна ознака ознака релігії все-таки є – це культ.

Безперечно екстравагантною є одна із американських протестантських церков. Хоча вони себе визнають християнами, їх практично всі одновірці по релігії не визнають. Богослужіння вони проводять абсолютно голими. Але ідеологія нюдизму не має ніякого панівного впливу. Адепти в даному питанні посилаються на Святе Письмо, а саме на Книгу Буття, де прямо говориться, що Адам і Єва в раю були нагими, і Бог їх за це не засуджував. Правда, прихильники «церкви нудистів», опустили той момент, що Біблія явно засуджує привселюдне оголення. Та і Адам із Євою врешті-решт змушенні були зодягнутися, по волі Бога. Розташовані вони поблизу міста Івор (Вірджинія) і називають себе прихильниками так званого «християнського нюдизму» (Christian nudism).

Одначе «оголене» християнство на тому не закінчується. На сьогодні незначна частина американських послідовників квакерів сповідує дану ідеологію. Крім того мормони (якщо їх рахувати християнами) теж мають певну частину послідовників християнського нудизму. Якщо дослідити історію, то виявляється, що в минулому теж були подібні конфесії, як от Адаміти, що жили в 2 – 4-му століттях в Північній Африці, та «голі ходоки» із анабаптистів[4], що жили в Амстердамі 1535 року. Також підтверджено, що в часи Христа люди хрестилися оголеними.

Коротко поглянемо на Першу Вселенську Церкву Кантеїзму. Однією із перших згадок про них, є інтерв’ю в фільмі «Релігіотизм» (сатиричний документальний фільм на релігію), автора фільму – Ларрі Чарльз — і з їхнім главою. Релігія виникла і даний час знаходиться в Амстердамі, Нідерланди. Тамтешня легалізація легких наркотиків, теж не обминула релігію. Прихильники пантеїзму відкидають догматичну релігію, але стверджують, що вживання легких наркотиків, а саме канабісу, сприяє кращому спілкуванню із Творцем. В цьому вони подібні до растафаріанців[5].

В продовженні наркотичної теми, не поступається церква «Centro Espirita Beneficiente Uniao do Vegetal» (Центр спіритичного благотворного єднання рослин, іспанська). Розташовані вони в штаті Нью-Мехіко, США. Попри те, що американський закон відносить диметилтриптамін до заборонених наркотичних речовин, Вищий Суд від 21 лютого 2006 року дозволив використовувати його на їх богослужіннях. Адепти стверджують, що споживання чаю оаска, який містить наркотик, єдиний шлях до спілкування із Богом. Хоча дві попередні конфесії не перші в своєму роді, адже шамани, ще із доісторичних часів використовують наркотичні речовини .

Безперечно, перелік всіх дивних культів на тому не закінчується. Та й і в майбутньому варто очікувати релігійних/навколорелігійних новоутворень.

P.S.  Автор вибачається за неадекватний переклад, тому в дужках дає оригінал.

Андрій Дмитрук


[1]Нетеїзм — термін, який охоплює релігійні та нерелігійні світогляди, які відрізняються запереченням віри в особистісного Бога чи богів.

[2]ARPANet – попередник Інтернету.

[3] Палеоконтакт — гіпотеза візиту інопланетян на Землю в минулому.

[4]Анабаптисти — («перехрещенці») — учасники протестантського руху епохи Реформації , які не визнавали хрещення немовлят та практикували повторне хрещення дорослих.

[5]Растафаріанство – авраамічна релігія, що виникла серед негритянського населення.

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
1
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій