Ця епоха відзначена розділеним Єгиптом з народом, відомим як гіксоси, який утримує владу на півночі, єгипетським правлінням у Фівах у центрі країни та нубійцями, які правлять на півдні. Як і перший проміжний період, цей час традиційно характеризують як хаотичний, безкультурний і беззаконний, але, як і у випадку з попереднім періодом, це твердження було дискредитовано. Другий проміжний період був часом роз’єднаності, і записи того часу переплутані або відсутні, але це був не такий темний час, як стверджували пізніші єгипетські автори.
Цей період починається, коли єгипетські правителі 13-ї династії переносять столицю з Ітдж-таві (у Нижньому Єгипті поблизу Лішта, на південь від Мемфіса) назад до Фів, старої столиці кінця 11-ї династії у Верхньому Єгипті, послаблюючи свій контроль над північ. На початку 12-ї династії царя Аменемхет I (1991-1962 рр. до н. е.) заснував на крайній півночі невелике містечко Хутварет (більш відоме під грецькою назвою Аваріс), яке перетворилося на торговий центр із легким виходом до моря і з’єднаний сухопутними шляхами з Синаєм і регіоном Палестини.
Під час 13-ї династії успішна торгівля та імміграція принесли до Аваріса приплив семітських народів, які зрештою здобули достатньо багатства та влади, щоб здійснювати політичний вплив у країні. Ці люди були відомі єгиптянам (і їм самим) як Хекау-хасут («Правителі чужих земель»), але грецькі письменники називали їх «Гіксосами», під цим іменем вони відомі в історії.
Пізніші єгипетські автори зображують гіксосів як жорстоких завойовників, які зруйнували Єгипет, грабували храми та гнобили країну, доки вона не була звільнена та об’єднана під час правління Яхмоса з Фів (бл. 1570-1544 рр. до н. е.). Однак археологічні свідчення та записи того часу свідчать про зовсім іншу історію. Гіксоси, далекі від жорстоких завойовників пізнішої історії, дуже захоплювалися єгипетською культурою і прийняли її як свою власну. Вони жили дружньо, якщо не зовсім мирно, з урядом у Фівах, поки уявна образа не змусила фіванських царів оголосити їм війну, і вони були вигнані. Перемога Яхмоса I означала кінець Другого проміжного періоду Єгипту та початок Нового царства.
Альона Дмитрук