Антична філософіяІсторія філософії

Діоген Синопський

Діоген Синопський – видатний античний філософ кінік, вихованець та учень кініка Антисфена, який в подальшому розвивав вчення свого вчителя.

Народився близько 404 року в грецькому містечку Синоп. Походив із багатої родини. Батько Діогена Гікесій обіймав посаду банкіра. У молодому віці був вигнаний місцевими жителями за підозрою у виготовленні фальшивих грошей і співпрацю з його батьком. Згідно однієї із легенд, Діоген відправився шукати поради до Дельфійського оракула. За другою версією, Діоген Синопський опинився у місті Дельфи після викриття фальшивих махінацій і втечі, не намагаючись навіть розв’язати сумніви, запитуючи лише про шлях.

Коли ж отримав пораду, майбутній філософ перетворюється у мандрівника. Багато подорожує по Греції. Близько 340 року до нашої ери потрапляє у столицю. Тут він входить у тісні зв’язки з Антисфеном, приєднуючись до його учнів. Антисфен на той час був широко популярним і відомим через утворену ним школу кініків. В грецького історика Діогена Лаертського можна віднайти багато цікавих свідчень про чотирнадцять праць, що мали філософсько–етичний характер. Праці Діогена Синопського дали можливість розширити уяву  про систему його поглядів і розкрити особистість філософа. Крім того, йому приписують авторство близько семи трагедій.

Проповідував аскетичний спосіб життя, ненавидів розкіш, задовольнявся носінням лише такого одягу, який би підкреслював його аскетизм. Він використовував бочку з-під вина, яка водночас заміняла йому житло, був дуже прямолінійним та грубим у своїх висловлюваннях, саме через це його назвали «собака», а також «божевільний Сократ». Навіть у своїх бесідах, Діоген поводив себе у повсякденному житті як маргінальний суб’єкт, що намагається привернути увагу аудиторії на себе, не з метою когось образити чи принизити, беручи за основу соціум, релігійні норми, інститут сім’ї та інше.

Перед законами античного суспільства затверджував примат добродійства, він відкидав віру в богів, що була встановлена за допомоги релігійних інституцій, вважав цивілізацію неправдивим винаходом у руках демагогів. Пропаганду вів здебільшого загальноприйняті суспільством норми моралі, відносність авторитетів між політиками і філософами. Філософа Платона вважав базікалом. А тому історія життя і творчості античного мислителя постає перед нами як деякий міф, що у свою чергу був створений істориками і філософами. Дуже важко знайти однозначні свідоцтва біографічного характеру цього мислителя.

Для Діогена, ідеальним вважається первісне суспільство з природною мораллю. Філософ вважає, що людям потрібна філософія в якості вчителя або керманича.

Навіть спосіб висловлення негативного відношення Діогена до суспільства і моралі, можливо було і перебільшене, проте сьогодні ніхто навіть не може сказати, що в анекдотах чи історіях про нього є чистою правдою або ж швидше за все вигадкою, таким собі міфом.

Синопський є тією людиною, представником античної епохи, чиї погляди виявили глибоке захоплення на  інші філософські концепції. Є крім того свідчення Деметрія Фалерського, який стверджує, що дні смерті Діогена Синопського і завойовника Олександра Македонського співпадають. За однією із легенд про Діогена Синопського, мислитель позбавив себе життя шляхом затримки дихання.

Він помер у Коринфі близько 323 року до нашої ери. В честь пам’яті цього філософа було встановлено мармуровий пам’ятник із зображенням собаки.

Діоген Синопський відомий своїми ідеями повної свободи індивіда, що полягає у звільнені від потреб, а також ідеєю автаркії, тобто самодостатності. Принцип якої полягає у тому, що людина досягає суєти зовнішнього світу, де смислом її існування стає байдужість до всього, крім спокою власної душі.

Богдан Стрикалюк

Магістр релігієзнавства

Яка твоя реакція?

Радість
3
Щастя
1
Любов
1
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Антична філософія