Яйця крашанки на фотографії — з Індії. Такі можна придбати в індуїстських храмах (Мандирах). Вони виготовляються із дерева. Традиції їх виготовляти понад 6 (шість(!)) тисяч років! Відповідно до ведичних текстів, Світостворювач Брахма «Сам себе народив і незбагненний для нашого розуму».
Обрядові Крашанки Брахми у Індії
Будучи втіленням наднескінченності, Брахма народив сам себе у формі гігантського космічного, сліпуче сяючого яйця (яке і є видимий нам Всесвіт). І сам же з’явився всередині цього гігантського космічного яйця, і побудував усередині нього наш Всесвіт. І ми, люди, при втіленні у фізичне тіло, а також усі навколишні зірки, планетні системи та галактики суть нутрощі цього Всесвіту, цього космічного яйця. Тому моделі цього космічного яйця і використовуються брахманами у магічних практиках.
Вони служать передавачами космічної енергії від усього нашого величезного Всесвіту в його конкретну точку простору (у ту, де знаходиться яйце). Крім того, яйцеподібна форма – гармонізатор простору. Яйце-крашанка з дерева, як символ самого Космосу і як гармонізатор простору, використовується і слов’янськими народами протягом тисячоліть. Саме яйцями-крашанками волхви прикрашали символи Світового Дерева. Цікавим є й інший ведичний переказ. У центрі духовних світів є яйце, що складається із сліпучого сяйва.
У цьому яйці містяться всі існуючі містичні сили. І це яйце підтримує світи у рівновазі та гармонії. Також із нього народжуються дива. Це яйце, що світиться, часто називають Магадів’я або Магадева і воно є одним з втілень Шиви. Іноді в індуїстських храмах на священних предметах з’являється загадкове сяйво, на кшталт єрусалимського благодатного вогню. Це сяйво виникає від з’єднання священного предмета з енергіями Магадева.
Продовжуючи тему, можу сказати, що, згідно з віруваннями стародавніх арабів, птах Рухх, який є не що інше, як первинний вселенський дух, також зносить яйце, що світиться, яке називають матір’ю усіх духів. А у скандинавів сам Творець Світів набуває форму качечки, а качечка зносить яйце, яке і є наш Всесвіт. Трипільська культура також використовувала у обрядових цілях яйца-колотальця.
Трансильванські Крашанки
Що символізує циліндричної форми хліб, який відомий нам як «Паска»? Це стовп енергії, що відокремлює і з’єднує Небо і Землю і підпирає Небеса. У стародавніх слов’ян мав назву Святогор. Помітили, що давньослов’янські та давньоіндійські Мурті (статуї) Богів мають стовпоподібну форму? Так, Паска — це циліндр (стовп) з енергії, наповнений як енергією Землі (Інь), так і енергією Неба (Ян). Тому її основа темна, як Земля. А вершина біла (як Небо та хмари вдень), і прикрашена різнокольоровими крапками (як зірки вночі).
Небо та Землю з’єднує стовп, через який сили Неба опускаються на Землю, а сили Землі сягають Неба. Звертаю також увагу на те, що небожителі Гандхарви в індуїзмі, як і Янголи в християнстві, зображуються як стовпи, що світяться (!), що ведичними текстами, що біблійними. Циліндрична булочка — не близькосхідне явище, там завжди пекли круглі хліби, це явище європейських і азіатських культур, що сягає корінням у давнину.
Також звертаю увагу на те, що у багатьох духовних традиціях та релігіях Боги, Богині та Надприродні Істоти виходять у наш світ з стовпу. У шаманів Азії це стовп Серге, у культах Вуду це стовп Лоа, у індіанців тотемні стовпи. Таку ж символіку мають колони у давніх храмах, у тому числі й місто Ірем (Місто Колон) з легенд Аравійського Півострову. Колона – це модель стовпа, через який сили Неба та Землі можуть з’явитися у обрядовому просторі. Колона – це також циліндр. Тому циліндричний хліб у давніх культур символізував стовп, що з’єднує Небо та Землю. Й є своєрідною брамою, крізь яку Боги можуть вийти з неба у обрядовий простір. Я, коли люди з’їдають цей циліндричний хліб, вони самі перетворюються на браму, через яку всередину людини заходить енергія Богів.
Це дуже давній обряд, який існував задовго до виникнення християнства.
Ігор Мехеда