Саме поняття шляху – це своєрідна спіраль, яка дозволяє плавно проходити всі необхідні етапи розвитку та самовдосконалення. Безперервна практика і аналіз власних досягнень, досить швидко принесе позитивний результат. Практика даної методики, враховує і те, що всі шляхи взаємопов’язані між собою. Неможливо досягти другого рівня, не пройшовши першого. Для досягнення позитивного результату, необхідно дотримуватися певних правил: медитації, зосередження, погляді, поведінці.
Цілеспрямований погляд
Постановка правильного погляду прямо пов’язана з дотриманням всіх чотирьох благородних істин. Головне завдання людини, яка осягає істину — реалізація всіх ключових сторін вчення і корекція своєї поведінки.
Встановлені наміри
Неможливо на половину дотримуватися вісімкового шляху. Для того, щоб досягти позитивного результату, необхідно чітко слідувати кожній буддійській істині. Саме це допоможе досягти нірвани. Також, до невід’ємної частини досягнення просвітлення, відноситься любов до всього живого.
Правильна поведінка
Дотримуючись незаперечної істини, необхідно дотримуватися правильної поведінки, яке полягає в контролі власної мови. Відмова від подачі неправдивої інформації, нецензурної лайки, наклепів, розпусканні чуток, допоможе дотримуватися невід’ємних правил, які допомагають досягти просвітлення. Правильна поведінка виключає відмову від необдуманих дій, недопущення вбивств, скоєння крадіжок, та інших непристойних дій. Не варто забувати і про те, що людина повинна діяти на благо інших істот. Тому, варто відмовитися від будь-яких дій, що завдають шкоди і біль будь-яким живим істотам. Дотримання всіх буддійських цінностей, також мається на увазі відмова від багатства і розкоші.
При здійсненні психопрактик повинні дотримуватися 3 основні напрямки, правильне зусилля, правильне усвідомлення і правильна концентрація. Поняття «правильне зусилляя» мається на увазі повне зосередження на досягненні своєї мети і умиротворення. Правильне усвідомлення включає в себе відчуття себе в правильному напрямку, а також правильне ставлення до оточуючих об’єктів. Використання шаматха і випаш’яна, максимально швидко посприяє позбавленню від негативних станів і набуття позитивних емоцій.
Завдяки довгим медитаціям і досягненню нірвани, Будда зміг споглядати себе, свої думки і емоції з боку. Просвітлений в повному масштабі зміг розкрити таке поняття, як власне «Я», а також пояснити появу і вплив карми на емоційний стан людини. Відповідно до цього утворюється спіраль, по якій рухаються всі живі істоти. Це нескінченний круговорот, який не має кінця і початку. Дотримуючись благородного вісімкового шляху, кожен бажаючий зможе позбутися негативних емоцій і досягти нірвани.
Тільки медитація, допоможе навчитися правильно, зосереджуватися, а також повноцінно розвинути концентрацію. Це вірний шлях, який веде до повноцінного звільнення і прояснення. Всі вищевикладені поняття Буддою, донині використовують буддисти.
Іван Гудзенко