Легенди кажуть, що колись, дуже давно, з планет-океанів, які обертаються навколо зірок-Сірусів (а це подвійна, чи навіть потрійна зоряна система), на землю з візитом прибували гості. Це були розумні морські істоти, на кшталт дельфінів. Вони передали жерцям багатьох релігій знання, й згодом повернулися додому.
А жерці організували один (або декілька) орденів, які назвали Орденами Сіріусу (або Орденами Людей-Риб). Ці Ордени використовували водну символіку (струмок, озеро, море, океан, мушлі, риби… тощо).
Саме з того часу мушлі стали, за переказами, мати сакральне значення й стали позначати дієві таємні знання.
У прадавніх релігійних центрах встановлення зображень Мушлі було натяком на те, що у цих містах або храмах зберігаються прадавні таємниці.
Як приклад – мушлі-гребінці на шляху Сантьяго, мушлі-каурі на березі Гангу… тощо.
Дністер у давніх народів був сакральною річкою. Тирагети, які жили на берегах Дністра, вважали, що у Дністрі живе божество Тирас. Вздовж Дністра проходить гірський масив Товтри, який знаменитий своїми печерними містечками, які будували як легендарні рахмани, так й християнські ченці-аскети. Та не тільки печерними містечками, а й храмами, капищами, дольменами… та багато чим ще.
Жити у Товтрах, у скелях над Дністром, було складно – кліматичні умови часто були суворими. Врожай на городах виростав маленький. Рятували людей від голоду у всі віки дністерські річкові мідії. Іноді їх у Дністрі дійсно виростало багато. Люди їх збирали та вживали, чим й врятувалися від голоду, навіть у ХХ столітті.
Стара назва Оксанівки – Флиминда. Цікаво, що це слово на індонезійській мові означає «розум дивиться).
Тому в Оксанівці побудували єдину у Європі пам’ятку мушлі-мідії. Вона має кілька значень. Перше. Відзначення того факту, що люди рятувалися від голоду річковими мушлями з Дністра. 2. Мушля – це давній архетип, символ Великої Матінки Світів, богині Родючості, який зберігається на Вінничини з часів Трипілля. Й мушля в Оксанівці відтворює Навську Браму, у якій зароджується дитина, символ продовження життя й родючості природи. А ще – це натяк. На сакральне знання, що приховано на берегах Дністра й що відродиться!
Ну й ще цікаве. На тижні астрономи обробили фотографії космічних телескопів й виявили, що наша Галактика Чумацький Шлях за формою дуже схожа на мушлю! А усі паломницькі Шляхи – від Шляху Сантьяго до Шляху уздовж Гангу до Харидвару – вважаються пов’язаними з енергією нашої Галактики чумацький Шлях, або є її проекцією на поверхню Землі.
То, може, у давнину існував й паломницький шлях Товтрами?
Ігор Мехеда