Олена Блаватська вказувала, що Шамбала є притулком останніх представників четвертої раси людства — атлантів. Але практично усі «дослідники» сходяться в тому, що в Шамбалі зберігаються стародавні і таємні знання, технології, що перевершують існуючі на кілька порядків.
Не дивно, що загадкова Шамбала зацікавила представників нового світового порядку — Третій Рейх, перш за все СС і Аненербе. Ще в 20-30 роки німці організували ряд експедицій на Тибет. Окремі дані свідчать, що дослідження Тибету і пошуки Шамбали здійснювалися за особистою вказівкою Гітлера.
Найбільш вагомий внесок у вивчення Тибету вніс офіцер СС Ернст Шеффер. Предметом дослідження в експедиціях нацистів ставали найрізноманітніші питання — географія, антропологія та ін. Деякі німецькі вчені вважали, що в тибетських народностей можна простежити нордичні коріння, що зближувало їх і арійців-германців.
У 1938 році Шеффер, з особистого благословення Гіммлера, збирає нову експедицію, в якій беруть участь 10 офіцерів СС. Однак Шамбалу їм виявити не вдалося, але зате були налагоджені зв’язки Рейху з політичним керівництвом Тибету, причому досить дружні. Планувалися нові експедиції, але Друга світова війна порушила плани гітлерівців по проникненню в містичну Шамбалу.
Матеріали німецьких експедицій на Тибет досі засекречені.
Однак, в СС широко використовувалися духовні практики тибетських ченців, перш за все йогу. Крім того, згідно з однією з легенд, особистим наставником фюрера був якийсь тибетський монах, за переказами, володів ключами від входу в древню Шамбалу. Втім, це не допомогло нацистам в досягненні світового панування.
Іван Гудзенко