Інтерв'юІсламІсторія релігій

Інтерв’ю з Мехметом Ференджі головою Стамбульського фонду культури і науки на тему : Хто такий Саїд Нурсі і що таке «Рісале- і Нур» ?

Шановні читачі порталу «Філософія і Релігієзнавство», пропоную вам прочитати інтерв’ю з головою Стамбульського фонду культури і науки та найближчим учнем турецького богослова Саїда Нурсі Мехметом Ференджі.

У цьому інтерв’ю пан Мехмет мені коротко розповів про життя та діяльність Саїда Нурсі та про  книги «Рісале — і Нур».

Інтерв'ю з Мехметом Ференджі головою Стамбульського фонду культури і науки на тему : Хто такий Саїд Нурсі і  що таке «Рісале- і Нур» ?

Біографічна довідка.

Мехмет Ференджі – народився 1928 року в селі Муслім в Туреччині.

З 1953 року стає учнем Саїда Нурсі та популяризатором, тлумачем текстів «Рісале –і Нур»

Засновник та голова«Стамбульського фонду культури та науки». Організатор та засновник конференцій, симпозіумів, круглих столів присячених життю та діяльності Саїда Нурсі та вивченю текстів «Рісале – і Нур»

Пане Мехмет, наскільки мені відомо, Ви один із найближчих учнів Саїда Нурсі. Для початку нашої розмови розкажіть трошки про те, де і як ви познайомилися з Саїдом Нурсі ?

Майже 2 роки до зустрічі з Баддіуззаманом Саїдом Нурсі, я познайомився  з його книгами « Рісале-і Нур». Коли я прочитав декілька книг зібрання «Рісале-і Нур» я духовно познайомився з Саїдом Нурсі.

Читаючи ці книги, я віднайшов там добру звістку про вічне блаженство і дуже сильно забажав  особисто з ним зустрітися. Я дуже довго жадав  зустрічі з Саїдом Нурсі.

Дякую за відповідь:  Чому ви вирішили стати учнем Саїда Нурсі?

Сама головна проблема того історичного періоду було руйнування ісламу зі сторони комуністичної ідеології. В цей же період не було можливості  вивчати іслам . І ми через рукописні тексти «Рісале-і Нур» познайомилися з ісламом, адже іслам тоді був під забороною, а вчителі  були переслідувані зі сторони влади.

Хто такий  Баддіуззам Саїд Нурсі ?

(На обличчі посмішка Мехмеда Ефенді).

З однієї сторони Саїд Нурсі великий вчений ісламу, а з другої сторони він мудрий наставник, такий вчитель що наставляє серце та душу, та всі відчуття. Зі Священного Корану отриманий  «Рісале-і Нур» не залишає потреби його  тлумаченні при читанні  цих книг учень ніби  поряд біля Саїда Нурсі. І сьогодні коли тисячі людей читають тексти «Рісале-і Нур» вони через книги спілкуються з Устазом .З цієї точки зору він дуже великий учитель. Він від Аллаха просив і він йому дав. Можна дуже довго розповідати про цю велику особистість, але у нас з вами мало часу.

 Что таке «Рісале-і Нур» ?

«Рісале-і Нур» є сильним і справжнім тлумаченням (тафсір) Корану. Тлумачення Корану бувають двох видів.

Перший вид : відомі Тафсіри, які коментують,  пояснюють сенс слів, словосполучень, пропозицій, аятів Корану.

Другий вид тафсіру: пояснення і тлумачення істин Корану з сильними доказами. Цей вид тафсіру має дуже важливе значення в релігії. У відомих Тафсірах  такі пояснення є в дуже стислому вигляді. «Рісале-і Нур» взяв за основу другий вид тлумачень.

«Рісале-і Нур» – таке духовне тлумачення Корану, яке в незрівнянному вигляді змусило замовкнути упертих філософів … ».

Пане Мехмет, розкажіть нашим читачам коли Саїд Нурсі почав писати «Рісале –і Нур» ?  І яку першу книгу написав Саїд Нурсі ?

Як Устаз в книзі «Месневі і Нуріє» сам сказав:  « Я  втомився то підніматися від розуму до  серця, то спускатися від серця до разуму».  Устазу настільки набридло манервувати між серцем та розумом. Я дивлюся різні шляхи вчених і в кожного чимало своїх цікавих сторін. І після довгих пошуків Устаз зробив себе вчителем Корану . Саїд Нурсі на всі свої хвороби найшов відповіді. Устаз зрозумів, що таких як він людей дуже багато, які потребують відповіді на різні питання, і тому він вирішив писати «Рісале- і Нур».

Невелике село Барла, що неподалік Іспарти стала місцем, де Саїд Нурсі написав більшу частину текстів «Рісале-і Нур». Що було такого особливого в маленькому селищі Барла ? І що саме там надихнуло написати Саїда Нурсі  так багато духовних текстів?

Недалеко від Барли є село Ялваш куди в перше прийшов Павлус  і приніс християнське  істинне Єдинобожжя. Там і досі чимало християнський храмів. І з цієї точки зору Барла являється центром  істинного Єдинобожжя . І  Великий Аллах дав знову просвітитися істиному Єдинобожжю.

У книгах «Рісале – і Нур » написано що  є два Саїда Нурсі . Старий Саїд Нурсі і Новий Саїд Нурсі . Можете нам пояснити в чому різниця між Старим Саїдом Нурсі та Новим Саїдом Нурсі ?

Період життя Старого Саїда був присвячений впровадження всіх громадських питань, які стосувалися шаріату. Після 1926 року він вирішив присвятити своє життя вивченню  питань віри. Старався більше впроваджувати в серця істини «Ля Ілаха Іллялах Муххамеду расулюллах» (Немає Божества крім Аллаха і Пророк Муххамед його Посланик.

Чимало світських дослідників Ісламу відносять Саїда Нурсі до суфізму, називаючи його суфійським вченим і вважають його засновником свого власного тарікату . Чи дійсно Саїд Нурсі був суфієм, адже був період життя, коли він  вивчав іслам у суфійських вчених ?

Тексти «Рісале-і Нур» ніякий не суфізм це коранічні істинни, тому, що в тарікатах основний обов’язок вбити людські пристрасті , а в «Рісале- і Нур» навпаки виховати в обов’язковому поклонінні Аллаху. У «Рісале-і Нур» головне освоїти різні види поклонніння Аллаху . Тому, книги «Рісале –і Нур» це — правильне розуміння насамперед істин Корану, а також вони є  прекрасний тафсіром Корану, мабуть найкращий.

Як ставився Саїд Нурсі до християн, котрі жили на території колишньої Київської Русі- України ?

В період Османської імперії були дуже великі звязки між туркками та українцями. Османська імперія ніколи не забороняла іншим народам сповідувати свої релігії. Саїд Нурсі постійно  усіх своїх темах говорив про приклади справедливої Османської толеранствності та любов мусульман до істинних християн.

Інтерв'ю з Мехметом Ференджі головою Стамбульського фонду культури і науки на тему : Хто такий Саїд Нурсі і  що таке «Рісале- і Нур» ?

Як ставиться президент Туреччини до діяльності Саїда Нурсі та книг «Рісале –і Нур» ?

Я 5 раз зустрівся з Рейджепом Ердоганом . При першій зустрічі ми обговорювали друк книг «Рісале- і Нур», як заповідав Саїд Нурсі. Коли я останній раз зустрічався з паном президентом він пообіцяв надрукувати книги «Рісале –і Нур» великим тиражем, і він дотримався обіцянки, вже перший наклад надрукований «Діанетом».

І на кінець, ваші побажання читачам порталу Філософія і Релігієзнавство

Бажаю вам та вашій країні миру. І хочу, щоб український народ більше дізнався про літературну, богословську, культурну спадщину турецького народу .

Розмовляв Ігор Дмитрук

Спеціально для порталу Філософія і Релігієзнавство

Яка твоя реакція?

Радість
5
Щастя
6
Любов
5
Не завдоволений
0
Тупо
1

Интересно почитать:

Также в категории:Інтерв'ю