Народився в лютому 1473 року у містечку Торунь в родині купця. На той час це містечко називалося ще раніше Торн і входило до складу Пруссії, було власністю тевтонського ордену, а вже пізніше стало належати Польщі. Щодо етнічної приналежності Коперника існували дискусії, які стали предметом для обговорень. Його мати за національністю — німкеня, а про батька нічого не відомо Зрозумілим є лише те, що батько народився в Кракові.
Таким чином Коперник як I його матір за походженням був німцем, хоча вважав себе за поляка. Мав навики для писання латинською та німецькою мовою, тільки не існувало жодного документа, який власноруч був би написаний ним польською. Частина істориків притримується думки, за якою Коперник може вважатися водночас поляком та німцем. Коперник був четвертою дитиною, крім брата Андрія і двох сестер – Барбари і Катерини. Його ж сестра Барбара обрала чернечий шлях, друга – вийшла заміж, мала п’ятеро дітей від шлюбу, якими опікувався Микола Коперник аж до смерті.
У дев’ятирічному віці втрачає батьків, перебуває під опікою свого дядька Лукаша. У 1491 році поступає на навчання до Краківського університету, у якому вивчає математику, а потім медицину та богослов’я, особливу увагу приділяв астрономії. У 1494 році закінчує університет з відсутністю наукового звання. За рішенням сімейної ради Копернику потрібно досягти духовної кар’єри. Цей і стало вагомим приводом, оскільки його дядько став єпископом. У 1497 році приїздить до Італії та поступає у відомий університет в Болоньї.
Займається астрономією під керівництвом Доменіко Наваро. У місті Болонья зустрічається з математиком Сціпіоном дель Феро. Коперника обирають каноніком у Вармійській єпархії завдяки звязкам дядька Лукаша. У 1500 році – залишає Болоньський університет, їде до Риму. У 1503 році все ж таки закінчує в місті Ферара після вдалої здачі іспитів, отримує диплом та ступінь доктора канонічного права. Три роки займається в місті Падуя медициною.
У 1506 році Коперник змушений був залишити Італію та повернутися до себе на батьківщину. Шість років провів у Гельсбергському замку проводячи астрономічні спостереження, викладає у Кракові. Він поєднує у собі лікаря, секретаря та довірену особу свого дядька. У 1509 році здійснює переклад вісімнадцяти листів візантійського історика Феофілакта Сімакоти з грецької на латинську мову. У 1512 році — втратив дядька і переїжджає до Фромборка, розташованого на березі затоки Вісли, приступає до виконання духовних обов’язків. Він не покидає своїх наукових досліджень, створює обсерваторію на північно-західній вежі кріпості.
Займається серед друзів поширенням рукописного конспекту «Малий коментар про гіпотези, які відносяться до небесних рухів», вже потім учень Коперника — Ретік у 1539 році опублікує точний виклад його славнозвісної геліоцентричної системи. Сорок років Коперник трудиться над важливою головною астрономічною працею «Про обернення небесних сфер». Він вносить деякі уточнення, готує розрахункові астрономічні таблиці. Коперник займався практичними роботами, зокрема проектами, завдяки яким у Польщі виникла монетна система, ним в Фромборці було збудовано гідравлічну машину для постачання води усім будинкам. У 1519 році як лікар рятував людські життя від епідемії чуми.
В період польсько-тевтонської війни став прекрасним організатором в успішній обороні єпископства від тевтонського ордену. У 1525 році — приймає участь у мирних переговорах, які стали передумовою виникнення на орденських землях Прусського герцогства – протестантської держави і водночас васала. Коперник займається безкоштовною медичною практикою. Учнем Ретіком здійснювалися спроби стосовно чим швидшого видання праць Коперника. Фізичний стан Коперника став погіршуватися вже в 1542 році, праву половину його тіла паралізувало. У сімдесятирічному віці 24 травня 1543 року він помирає від інсульту.
Біограф Гізе підтверджував той факт, що незадовго до смерті автору довелося дочекатися друку своєї праці, проте інші стверджували, що це не можливо, адже Коперник перебував у важкій комі в Фромборку.
Його астрономічні ідеї були запозичені з поглядів розуміння системи світу Птолемеєм. Глибокі дослідження після вивчення творів філософів Микити Сиракузького та Філолая привели вченого – астронома Коперника до такого висновку: не Земля має виступати нерухомим центром Всесвіту, а Сонце. таким чином Коперник довів нерозвязану проблему руху планет, зберігши при цьому епіцикли та деференти для того, щоб пояснити нерівномірність таких рухів.
Богдан Стрикалюк